Tarım Dışı Pusuda Bekliyor / IşıkFX – (04.03.2015)

Tarım Dışı Pusuda Bekliyor

ABD tarafında yoğun gündem içerisinde özel sektör tarım dışı istihdam rakamlarını geride bıraktık. Temmuz ayından itibaren 200K üzerinde istikrar yakalayan veri ile birlikte istihdam piyasasındaki iyileşmenin devam ettiği teyit edildi. Geçtiğimiz ay 213K olarak açıklanan veri, bu dönem 220K olan beklentinin altında 212K olarak açıklandı. İş gücü piyasasındaki gelişmeler ise FED’in faiz bilmecesinde dikkat ettiği en önemli konular arasında yer alıyor. İstihdam tarafındaki gelişmeler ve saatlik kazançlar enflasyon görünümü konusunda FED’e fikir verecektir.

Tarım Dışı bekleniyor
Ocak ayı geçici işçilerin işten çıkarılma ayı olmasına rağmen beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam da bu ayda da aynı senaryoyu görebiliriz. Geçtiğimiz ay 234K beklenen veri 257K ile gelerek piyasalara damga vurmuştu. Özel sektör tarım dışı istihdam verisinin geçtiğimiz döneme paralel açıklanması, tarım dışı istihdama olumlu yansıyabilir. Bu ayda 240K olan beklentinin üzerinde bir rakamla karşılaşabiliriz.

Evans muhalif tavrını sürdürüyor
Chicago FED başkanı Evans, FED’in haziran ayında artırabileceği faizlerin 2016 yılından önce yapılmaması gerektiğini ve petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon görünümü üzerinde baskı yarattığına değindi. 2018 yılından önce FED’in enflasyon hedefi olan yüzde 2’nin yakalanamayacağına değinen Evans, faiz artışının ertelenmesinin enflasyonda toparlanma için kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

Paritede satışlar tüm hızıyla devam ediyor. 1.1100 seviyesinin altına gerileyen paritede 1.1050 ve 1,1000 destek seviyeleri test edilebilir. Bu destek seviyelerinin çalışması halinde de 1,1095-1,1115 ve 1,1150 direnç seviyeleri izlenebilir.

IşıkFX Araştırma Departmanı

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir