Tarım Dışı İstihdam Değişimi Değerlendirmesi / 2017 Kasım

Özgecan Özdemir – 08.12.2017

ABD’de Kasım ayı Tarım Dışı İstihdam 228 bin arttı

ABD Kasım ayı Tarım Dışı İstihdam verisinde 200 bin kişilik artış beklenirken, beklentilerin üzerinde 228 bin artış meydana geldi. Ekim ayı Tarım Dışı İstihdam verisi 244 bin kişi seviyesine aşağı yönlü revize edilirken, Eylül ayı verisinin ise 38 bin olarak revize edildiği görülüyor. ADP özel sektör istihdam verisinde beklentilerin üzerinde 190 bin kişilik yaşanan artışın da Tarım Dışı İstihdam verisindeki artışla örtüştüğü görülüyor. Rakama 12 aylık ortalamalar bazında baktığımızda, Kasım ayı istihdam rakamının ortalamaların çok üzerinde açıklandığı görülmekte.

Raporun ayrıntılarına baktığımızda, istihdamı yukarı yönlü tetikleyen ana sektörün 159 bin kişilik istihdam artışı ile Hizmetler ağırlıklı sektöründen kaynaklandığı görülüyor. Ayrıca imalat sektöründe meydana gelen 62 bin kişilik yaşanan artış raporun dikkat çeken pozitif başlıkları arasında yer alıyor. Diğer sektörleri incelediğimizde, inşaat sektörü 24 bin, sağlık ve eğitim sektöründe 54 bin, madencilik sektöründe 7 bin, ticaret ve ulaştırmada ise 32 bin kişi istihdama dahil edilirken, bilişim sektöründe 4 bin kişinin işten çıkarıldığı görülüyor. Raporun dikkat çeken bir başka tarafı ise, yaklaşık 46 bin kişilik artışın profesyonel iş sektöründe meydana gelmiş olması olarak ön plana çıkıyor. Diğer taraftan kamu sektöründeki istihdamın 7 bin kişi artması ise raporun olumlu detaylarında yer alıyor. İşgücüne katılım oranının ise bir önceki aya oranla değişim göstermeyerek aynı seviyede açıklandığını görüyoruz.

İşsizlik Oranı yüzde 4,1 seviyesinde sabit kaldı..

Tarım Dışı İstihdam rakamında istenen artış yakalanmış olsa da işsizlik oranında herhangi bir değişimin gerçekleşmediğini görüyoruz. Kasım ayında yüzde 4,1 seviyesinde gerçekleşen işsizlik oranı, yüzde 6,6 milyon seviyesinde işsiz sayısına tekabül ediyor. Ayrıca iş gücüne katılım oranında değişimin meydana gelmemesinin işsizlik oranı rakamı ile örtüştüğü görülüyor.

Ortalama Saatlik Kazançlar beklentilerin altında kaldı…

Ortalama Saatlik Kazançlar Kasım ayında beklentilerin altında yüzde 0,2 seviyesinde artış gösterdi. Ekim ayı verisinin ise aşağı yönlü yüzde 0’dan yüzde -0,1’e revize edildiğini gördük. İstihdamda yaşanan artışa rağmen piyasaların ücretlerde meydana gelen ivme kaybını fiyatladığını görüyoruz. Sektörel bazda baktığımızda, ücretlerdeki düşüşü gerek inşaat sektörü gerekse dayanıklı mallardaki azalışın desteklediği görülüyor. Ücretlerdeki meydana gelen bu yavaşlamanın Fed’in Aralık ayı faiz hamlesinde herhangi bir belirleyiciliği bulunmazken, Fed’in 2018 projeksiyonlarına dair alacağı kararlarda etkili olacağı söylenebilir.

SONUÇ

ABD’de Kasım ayı Tarım Dışı İstihdam verisinde meydana gelen artışın ücretler ve işsizlik oranı verisi ile desteklenmediğini görüyoruz. Bir önceki ayın aşağı yönlü revize edilmesi olumsuz algılanırken, ABD’de yaşanan kasırgalar sonrasında meydana gelen toparlanmanın TDİ verisi üzerinde olumlu etkileri görülüyor. Diğer taraftan önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FOMC toplantısından piyasalar 25 baz puan faiz artışı beklerken, 2018 projeksiyonuna dair 3 faiz artışı öngörüsünü koruyor. Gerek istihdam piyasası gerekse enflasyon tarafının desteği ile toplantıdan çıkacak olan 2018 yılı projeksiyonu piyasalarda önemli bir merak unsuru oluşturuyor. Tarım Dışı İstihdam verisinde meydana gelen artışa rağmen ücretler tarafındaki yavaşlamanın fiyatlandığı USDTRY’de 3,8270 seviyesine varan düşüş hareketi meydana gelirken, EURUSD paritesinde kritik 1,1730 desteğinden dönüş gerçekleştiği görülüyor.

Özgecan Özdemir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin