Stratejik enerji kavşağı Türkiye

Kerem Alkin – 06.02.2017

Küresel enerji stratejilerinde her zaman iddiası olan ve dış politika manevralarında enerjiyi ön planda tutan ABD, günlük bazda 15 milyon varili aşan üretimi ile dünyanın en büyük petrol üreticisi. ABD’yi, 12 milyon varile yakın günlük üretim ile Suudi Arabistan, 11 milyonu aşan üretimle Rusya takip ediyor. 4.7 milyon varillik günlük üretimi ile Çin 4. sırada yer alsa da, ilk 3 ülkenin günlük üretiminden sonra, 4.5 milyon ile 5. sıradaki Kanada ve 4 milyonu aşan üretimle 6. sıradaki Irak başka bir lige girmekteler. Türkiye, günlük 63 bin varil üretimle, dünyada, Bahreyn’den sonra, 59. sırada.

114 ülkenin yer aldığı listede fena değiliz. Hiç üretimi olmayan 95 ülke var. Türkiye’nin bir zamanlarki Elektrik İşleri Etüt İdaresi gibi, ABD yönetiminin de Enerji Bilgi İdaresi Kurumu, 2 Şubat’ta yayınlandığı Türkiye raporunda, 312 milyon varil rezervimiz olduğundan, 1991’de günlük üretimimizin 85 bin varil iken, 2004’de bu üretimin 43 bin varile kadar gerilediğinden, bugün ise yeniden 63 bin varile yükseldiğinden söz etmiş.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, yüzde 72 ile günlük üretimi gerçekleştiren en önemli sektör oyuncusu konumunda.

Devamı için TIKLAYINIZ!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin