Spor Hisseleri Analizi / ALB Menkul – (20.01.2016)

UEFA’nın nefesi, Türk kulüplerin ensesinde

ALB Forex Analisti Rıdvan Baştürk, UEFA’nın Türk futbol kulüplerine yaptırımlarının spor hisselerine etkilerini inceledi. Rıdvan Baştürk, UEFA’dan gelebilecek yaptırımın hisse fiyatlarını aşağı yönlü baskılayacağını belirtti.

İşte Rıdvan Baştürk’ün analizi,

Galatasaray’ın 2015-16 sezonunda finansal fairplay kurallarını yerine getiremediği gerekçesiyle Finansal Kontrol Kurulu Yargı Komisyonu’na sevk edilmesi spor hisselerinin tekrar gündeme gelmesine neden oldu. Dün, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek yaptığı açıklamada, UEFA’nın borç yükümlülüğünü gerekçe göstererek Galatasaray’ın 1+1 yıl olarak Avrupa’dan men edilmesini istediğini belirtti. UEFA’nın son dönemde Finansal Fair Play uygulamasında katı bir tutum sergilemesi kulüpler açısından sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Son 3-4 yılda UEFA’nın bu şekilde mali kriterleri karşılamadığı gerekçesiyle Avrupa kupalarından men ettiği takım sayısı dramatik bir şekilde arttı. Yapılan büyük yatırımlara rağmen özellikle Avrupa kulvarında başarıların gelmemesi kulüplerin gelir-gider dengesini bozuyor. Galatasaray Kulübü de finansal sıkıntılar nedeniyle geçtiğimiz dönemde UEFA’dan uyarı aldı ancak bu uyarıya rağmen gerekli tedbirler alınamadı ve kulüp Avrupa’dan men tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Haftaya 17.23 TL seviyesinden giriş yapan GS hisseleri, dün gün içerisinde 15.98 TL’ye kadar geriledi. Bu da yüzde 7.25 oranında kayıp anlamına gelmektedir.

UEFA’dan Galatasaray ile ilgili gelen açıklamalar gündemde ön sıralarda yer alırken, Fenerbahçe Spor kulübü ise bedelli sermaye artırımına gitme kararı aldı. Kulüp yönetim kurulu, 25 milyon TL olan çıkarılmış sermayesini yüzde 16 oranında artırarak 29 milyon TL’ye çıkarma konusunda karar aldı. Önümüzdeki süreçte UEFA’nın kulüpler üzerindeki finansal denetimi daha fazla hissedilecektir. Bu sebeple kulüplerin önümüzdeki dönemlerde transfer bütçelerini kısma ihtimali güçlü görülüyor. UEFA’nın finansal uyarılarına uymayan ve gelir-gider dengesini sağlayamayan takımlar ise UEFA’dan men cezası ile karşı karşıya kalacaktır. Kulüpler mali durum açısından sıkıntı içerisinde. Bu durumu kısa vadede lehlerine çevirmeleri ise zor görünüyor. Bunu yapabilmeleri için ilk etapta transfer harcamalarını kısmaları gerekmekte. Bu durum önümüzdeki transfer dönemlerini de etkileyecektir. UEFA’dan gelebilecek yaptırımlar hisse fiyatlarını aşağı yönlü baskılayabilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin