Spor endeksi daha ne kadar yükselir?

Spor endeksi daha ne kadar yükselir?

Spor endeksi yükselişinin devam etmesi için gerekli koşullar sağlanmış mıdır?

Bu sorunun cevabını yine spor endeksi kendisi vermektedir: geçmişte aşırı yükseliş gösterdim ve bunu sindirmem gerekiyor.

Bu cevap farklı şekillerde algılanabilir. Geçmişte, 2008 – 2011 arası önemli zirveler yaptı. Özellikle 2010 – 2011 dönemi çıkışı geçmiş yıllarla kıyaslayınca daha yüksek idi.

Son durumda zirve değerine göre %50den fazla iskontolu görünen endeks için zirve elbette iştah kabartıcı olmaktadır. Yapılan analizlerin bir kısmı bu zirve hesabına göre ucuz kalındığınu belirterek sürdürülmektedir.

Diğer taraftan geçmiş ekonomik koşullarından farklılık, klüplerin işletilme şekli gibi faktörler halen iskontolu görünen davranışın açıklamaları içine dahildir.

Geçmişin zirvesi sindirilirken, spor endeksi dahilindeki hisselerin (beşiktaş, fenerbahçe, galatasaray, trabzonspor) davranışı dengeyi sağlayacak şekilde gelişebilir. Aralarında yükselenler olurken, diğerleri düşüş gösterebilir. Böylece hafif tempoda düşüş gerçekleşmesi ile sindirim devam edebilir.

Şubat ayında 75.000 seviyesi görüldü. Son durumda 66.000 seviyesi üstünde kalma çabasıyla birlikte tekrar 75.000 seviyesi  3-6 ay içinde tekrar görülebilir. Bu bir döngüdür ve tamamlanması beklenebilir.

Geçmişin sindirilmesi hareketi içinde oluşacak aylık bazda yatay seyir yeni yükselişlerin de habercisi olabilecektir. Burada bir kriter olarak, 6 aylık ortalama izlenebilir. Bu ortalamanın Kasım ayı içinde 65.000 altında kalması halinde çok önemli cazip hareketler beklenebilir.  Bu da demektirki kasım ayı içinde önemli düşüşler görülmesi halide tepki alımları hızlı bir şekilde gelebilecektir.

Hızlı alımların, fizik kanunlarına göre, etkiye tepki doğuracağı da unutulmamalıdır. Buna göre de, spor endeksi için görülecek yükselişlerin düzeltmesi de gelecektir. Pazartesi günü seans içinde görülen hareketler de buna örnektir. Spor endeksi daha ne kadar yükselir ? Bu soruya cevabı verecek olan etki-tepki prensibi olacaktır.

Esas olan istikrarlı hareketlerdir ve bu şekilde gelişme olmaması halinde (olumsuz senaryo hali) düzeltmelerin görünmesi kaçınılmazdır. Tersi olarak da istikrarın aralıksız devam etmesi hali, orta ve uzun vade için yükselişin devam haline gelecektir.

Spor endeksi daha ne kadar yükselir ? Soruya cevap için grafik analiz yapıyor iseniz bu gözle bakmalısınız. Yapamıyor iseniz de bu tür ifadeleri içeren yorumları takip etmelisiniz.

Futbol Analiz

Twitter

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin