S&P’nin not görünümümüzü yükseltmesi üzerine…

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, sürpriz bir hamle ile Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notu görünümünü negatiften durağana yükseltti. Kredi notu ise halen yatırım eşiğinin 2 kademe altı olan BB’de stabil.

4 Kasım S&P’nin not takviminde olan bir tarih. Dolayısıyla takvim dahilinde bir not açıklaması olmakla birlikte, bir anlamda beklenti dışı bir aksiyon olduğunu da belirtmek gerekir. Hatırlamak gerekirse; 3 ay önce darbe girişiminden hemen sonra S&P Türkiye’nin kredi notunu yatırım eşiğinin 2 kademe altına indirmişti. Daha önce de notumuz zaten yatırım yapılabilir seviyede değildi. Türkiye’nin S&P ile herhangi bir not anlaşması olmadığını da hatırlatmak gerekir.

Kuruluş Türkiye’nin büyüme tahminlerini 2016-17 yılları için aşağı yönlü revize etti. Buna göre S&P, Türkiye’nin bu yıl ve gelecek yıl %3,2, 2018 ve 2019 için de %3,4 büyümesini bekliyor. 2016 yılı büyüme tahminleri OVP’ye paralel, sürpriz değil. 2017 ve sonrası için ise OVP tahminleri daha yüksek; 2017’de %4,4, sonraki dönemler için ise %5 büyüme öngörülüyor.

Kuruluşun açıklamasında özel sektörün yüksek dış borcunun ekonomik istikrarı tehdit etmesine karşın, Türk hükümetinin, büyümenin yavaşladığı ve yatırımların azaldığı bir ortamda dış kaynaklı riskleri azaltmaya yeniden odaklandığı belirtiliyor. Yapısal reformların ne kadar önemli olduğu aslında bu alt metin ile vurgulanmış oluyor. İstenen ilerlemenin sağlanması uzun dönemde dış finansman ihtiyacından kaynaklanan kırılganlıkları azaltacak ve dışsal şoklara karşı dayanma gücümüzü artıracaktır.

Olumlu bir adım elbette, çok da fazla anlam yüklememek lazım. Reyting kuruluşlarına ilişkin bizim açımızdan önemli olan Fitch nezdindeki yatırım eşiğindeki notu kaybetmemek ve Moody’s nezdindeki kaybedilen notu geri kazanmaktır. S&P nezdinde yatırım yapılabilir notu elde edebilmemiz için notumuzun 2 defa yükseltilmesi gerekmektedir. Moody’s’in bir sonraki not değerlendirmesi de 2 Aralık’ta görünmektedir.

Enver ERKAN
Araştırma Uzmanı

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin