SPK Haftalık Bülteni – (18.01.2018)

SPK 18 Ocak 2018 tarihli Haftalık Bülteni yayımlandı.

Öne Çıkanlar

  • İsmail Tarman’a ceza!

Sermaye Piyasası Kurulu, borsanın en büyük yatırımcılarından biri olan İsmail Tarman’a bazı alım ve satım işlemlerinden ötürü idari para ceza uygulanmasına karar verdi.

SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ISGYO) pay piyasasında Kurul tarafından yapılan incelemeler sonucu İsmail Tarman’ın 12 Temmuz 2017 ile 24 Temmuz 2017 tarihlerinde ISGYO’da gerçekleştirdiği alım satım işlemlerini KAP’a bildirmediği tespit edildi. Kurul bu sebeple Tarman’ın 27 bin 47 lira değerinde idari para cezasına çarptırıldığını açıkladı.

  • Aksu Enerji’den bedelli ve bedelsiz başvurusu!

Aksu Enerji, Sermaye Piyasası Kurulu’na hem bedelli hem de bedelsiz sermaye artışı başvurusunda bulundu.

SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre mevcut sermayesi 8.352.000 lira olan şirket, 50 milyon lira kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak şartıyla 3.972.000 lirası iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle, 4.176.000 lirası ise bedelli olmak üzere sermayenin 16.500.000 liraya çıkarılması için Kurul’a başvuruda bulundu. Bundan sonraki süreçte SPK’nın konu ile ilgili kararı beklenecek.

  • Yayla Enerji’den bedelli başvurusu

Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat, mevcut sermayesini yüzde 150 oranında artırmak amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulundu.

SPK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre mevcut sermayesi 9.975.000 lira değerinde olan Yayla Enerji, Kurul’un onay vermesi halinde 14.962.500 liralık bedelli sermaye artırımı gerçekleştirerek sermayesini 24.937.500 liraya çıkaracak.

  • Etiler Gıda’nın tahsisli sermaye artırımına onay

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Nurettin Çevik’in Etiler Gıda kasasına yatıracağı 3.375.000 lira nakit sermaye avansı ile gerçekleşecek tahsisli sermaye artırımına onay verildiğini açıkladı. Konu ile ilgili haftalık SPK bülteninde yer alan detaylar ise şu şekilde:

“Etiler Gıda Ve Ticari Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Şirket), 50.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 11.625.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanarak, Mehmed Nurettin ÇEVİK tarafından Şirket’e yatırılacak 3.375.000 TL nakit sermaye avansı karşılığında tahsisli olarak artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve Kurulumuz ile Borsa İstanbul A.Ş. düzenlemelerine göre belirlenecek fiyat üzerinden hesaplanacak nominal tutara denk (B) grubu paylarına ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin,

a) 1 TL nominal değere denk payların satış fiyatının Toptan Satışlar Pazarı Kuruluş ve İşleyiş Esasları (TSP Esasları) çerçevesinde hesaplanacak baz fiyattan aşağı olmamak üzere belirlenmesi,

b) Şirket’e yatırılacak 3.375.000 TL nakit karşılığında ihraç edilecek payları tahsisli olarak satın alacak olan Şirket yönetim kurulu başkanı Mehmed Nurettin ÇEVİK’in söz konusu payları Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 6 ay süreyle borsada satmasının kısıtlanması,

koşullarıyla olumlu karşılanmasına ve tahsisli sermaye artırımına konu payların nominal değerinin TSP Esasları çerçevesinde hesaplanacak baz fiyat kullanılarak kesinleştirilmesi ve kesinleşmiş nominal ihraç tutarının yer aldığı yönetim kurulu kararı ile bu kapsamda hazırlanmış ihraç belgesinin Kurulumuza iletilmesi gerektiği hususunda Şirket’in bilgilendirilmesine karar verilmiştir.”

SPK Bülteni’nin tamamı için tıklayın.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN