Son İşlem Gününde Piyasalar

Onur Erkan Yıldız – 27.05.2016

İçinde bulunduğumuz haftanın son işlem günündeyiz ve ekonomik takvime baktığımız da yüksek volatiliteli bir işlem günü geçireceğiz gibi görünmekte. Kaldıraçlı piyasalar da sert fiyat hareketleri bizleri korkutmamalı ki aslında profesyonel bir trader için en güzel fırsatlar hareketli piyasalar da oluşur. Atalarımız bile demiş ya, ” Nerede hareket, orada bereket ” diye.

Geçen yazılarımda da bahsettiğim gibi küresel piyasalarda oluşan risk boyutu, piyasalar da sert hareketlere neden olmakta. Bu riskler özellikle ABD tarafından başlatılan faiz arttırım sürecinden kaynaklanmakta ve genel olarak trader üzerinde yarattığı tedirginlik hali ile fiyat hareketlerinin çift yönlü ve daha keskin olmasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlar ise bizim için eziyet değil, fırsat olmadılır.

Bugün de ABD GSYİH ve FED – Janet Yellen konuşması ile sert piyasa koşulları oluşabilir. Bugün oluşacak fırsatları değerlendirebilmek adına ön incelemeler de bulunalım.

Bugün ABD tarafından Türkiye saati ile 15:30 ‘ da büyüme rakamları açıklanacak. Beklentiler % 0.9 olması yönünde, bir önceki oran %5.

2013-2016 yılları arasında ABD GSYİH rakamlarının ortalamasına bir bakalım;

abd-gsmh-27052016

Yaklaşık 3 çeyreylik dönemde büyüme oranlarında bir miktar kayıp yaşayan ABD tarafında bu durumun kalıcı olacağını düşünmek pek muhtemel değil. Ortalama olarak %2 – %3 aralığında olan büyüme oranı dönemsel olarak biraz daha artış gösterebilir.

abd-gsmh-27052016-2

ABD GSYİH rakamları bileşenlerini de yukarıda ki tablodan inceleyebiliriz ki aslında üretim, kamu vs. gibi önemli bileşenler tarafından gelen rakamların da tavana yakın veya tavanda olduğunu görebiliriz.

Büyüme rakamları öncesinde temel olarak EUR/USD ve Ons Altın fiyatlarınıda bir inceleyelim,

euro-dolar-27052016

4 saatlik periyotlar ve 73 haftalık basit hareketli ortalamalar yöntemleriyle oluşturduğumuz mum grafiğimize göre parite, önem seviyesi yüksek olan 1.11800 fiyat seviyesi civarında belirsiz hareketlere devam etmektedir. ABD GSYİH ile birlikte yeni fiyatlanmalar gelebilir. Parite 73 Haftalık basit hareketli ortalamalarının altında fiyatlanmaktadır.

1.1800 fiyat seviyesinin yukarı veya aşağı yönlü kırılımı, kısa vadede yön tayincisi olabilir.

Önem seviyesi yüksek olan fiyat noktaları yukarıda ki grafiklte belirtilmiştir.

altin-27052016

Ons altın fiyatları bugün 1211.62 fiyat seviyesini test etti. Bu uzun zamandır en yeni dip fiyatı oldu. ABD ‘ nin Haziran ayında faiz arttırım ihtimallerini güçlendirmesi ile düşüş trendini güçlendiren ons altın fiyatları 52 haftalık basit hareketli ortalamalarının altında fiyatlanmaktadır.

Ons Altın fiyatları için önemli fiyat seviyeleri yukarıda ki grafikte belirtilmiştir. 1227.40 $ ve 1211.62 $ fiyatları kısa vadede önemli fiyat seviyeleri olacaktır. 1227.40$ fiyat seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda 1234.40 fiyatlanması gündeme gelebilir. 1211.62$ fiyat seviyesinin aşağı yönlü kırılması ile 1200$ desteği gündeme gelebilir.

Onur Erkan Yıldız

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin