Son Gelişmeler Işığında Piyasalar ve Ekonomi

Yaşar Erdinç – 11.08.2017

Son 3-4 gündür, K.Kore ile bir savaş olasılığı piyasaların moralini bir miktar bozmuş görünüyor. Bu yüzden genel olarak borsalarda aşağı yönlü bir hareket vardı. Dün gece ABD borsalarında sert düşüşler vardı. S&P500 %1.45, Dow endeksi %0.93 ve Nasdaq %2.13 gerilerken, Altın %1.10 artış yaptı. Bu hafta başından itibaren küresel piyasalardaki getirilere baktığımızda ise aşağıdaki grafik göze çarpıyor.

Son Gelişmeler Işığında Piyasalar ve Ekonomi

Grafikte görüldüğü üzere dün bizim borsa en az değer kaybedenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. En fazla değer kaybı G.Kore, Hindistan ve Almanya’nın DAX endeksinde yaşandı. Bu gelişmeleri zaten biliyorsunuz. Herkes “borsada zirve görüldü mü?” , “Dönüş sinyali geldi mi?”  şeklinde sorular soruyor.  İşlem hacmi ve borsadaki işlemlere bakacak olursak, henüz dönüş sinyali olabilecek düzeyde bir hareket yok. Daha önce endeks 108.500 seviyesinden 106 bin seviyesine kadar indi ve 106 bin altında kapanış yapmadan 110.200’ün üzerini gördü. K.Kore konusunda ise bizim piyasa daha sakin duruyor. Bir ara endeks 110 bine doğru giderken, yabancı takası azalıyordu ama son 3 gündür yabancı takasında artış var. K.Kore konusunda diğer piyasalar daha fazla olumsuz reaksiyon verdiler. Özellikle de ABD’deki olumsuz reaksiyon güçlüydü. Bunun temel sebebi de, ABD endekslerinin piyasa çarpanları bazında zaten çok pahalı olmasıydı diye düşünüyorum. Ayrıca son zamanlarda ABD’de uzmanların birçoğu borsanın çok pahalı olduğundan bahsediyorlar.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Her ne kadar bizim piyasa pozitif ayrışıyor olsa da, küresel ve genele yayılan bir düşüş durumunda bizim piyasamız da elbette etkilenecektir. Ama bir atasözümüz vardır; “Havlayan köpek ısırmaz”. Bu yüzden K.Kore konusunda bir savaş başlamasının öyle kolay olmadığını düşünüyorum ve önümüzdeki haftadan itibaren genel olarak küresel piyasalar üzerindeki K.Kore etkisinin azalmasını bekliyorum. Yani bir bakıma Katar türü gelişmeler olmasını bekliyorum. Ama bu yazıyı okuyan sizler, eğer K.Kore ile ABD arasında bir savaş çıkabileceğini, K.Kore’nin G.Kore’deki ABD üslerine saldırı düzenleyebileceğini düşünüyorsanız, bence nakde geçip özellikle de altında pozisyon almalısınız. Benim beklentime göre değil, kendi beklentinize göre hareket edin.  Çünkü benim beklentimin de subjektif olduğunu zaten görüyorsunuz.

Devamı için TIKLAYINIZ!

Finkafe'de Paylaş