Şok Marketler Hisse Yorumu / Halk Yatırım – (21.09.2021)

Genç mağazaların olgunlaşmasıyla daha güçlü büyüme

AL
Hisse Fiyatı: 12,32 TL
Hedef Fiyat: 17,60 TL
Getiri Potansiyeli: %43

Şok Marketler hissesini 17,60 TL olarak belirlediğimiz 12 aylık hedef fiyat ve “AL” tavsiyesiyle Araştırma kapsamımıza dahil ediyoruz. Şok Marketler, modern perakende kanalının gelişmesinden olumlu etkilenirken; 2015’te yönetimin değişmesiyle gerçekleştirdiği yeniden yapılandırmanın etkisiyle hem büyüklüğünü hem de verimliliğini artırdı. Mayıs 2018’de gerçekleşen halka arz sonrası yüklü finansal borcu nakit girişiyle sıfırlandı. Hızlı mağaza açılış stratejisiyle 2015-2020 döneminde ortalama %22,1 yıllık büyüme kaydetti. Uzun vadede marjlarını geliştirmesini beklediğimiz Şok’un, hızlı mağaza açılışı stratejisi ile önümüzdeki 3 yıllık süreçte gelirlerini ortalama %24,6 arttırmasını bekliyoruz. Şirketin öncelikleri arasında mağaza sayısı gelişimi ve bu alanda uyguladığı stratejiler olduğunu biliyoruz. Şirketin, mevcut mağaza portföyünde genç mağazaların yüksek paya sahip olması ve bu mağazaların olgunlaşmasıyla birlikte karlılığa yapacağı katkıyı şirket için olumlu beklentilerimizin odağında görüyoruz. Ek olarak, şirketin halihazırda nakit akışının ve değişen tüketici davranışlarının yansıması olarak sepet büyümesi bazlı etkenler ile güçlü büyüme sunduğunu düşünüyoruz.

– Mağaza açılışları ile büyüme stratejisi izliyor. Halka arz sonrası önceliklerinden biri olan mağaza sayısı gelişimi ve bu alanda uyguladığı stratejiler doğrultusunda 2021’de mağaza sayısının %13,2 oranında artarak 1.073 adet yeni mağaza açılışı ile birlikte toplamda 9.218 adet mağaza sayısına ulaşacağını öngörüyoruz. İzleyen yıllarda da 2022 ve 2023 için sırasıyla 982 adet ve 878 adet net mağaza açılışları gerçekleştireceğini öngörüyoruz. 2015-2020 yılları arasında mağaza ağını %22,1 YBBO ile genişleten Şok’un 2021-2023 arasında bu büyümesini %9,6 YBBO ile devam ettirmesini öngörüyoruz.

– Sürdürülebilir büyüme. 2021 ilk yarıda %20,1 seviyelerindeki benzer mağaza ciro büyümesinin öngörülebilir bir vadede devam etmesini ancak marjların yükselen bir seyir izlemesini bekliyoruz. Buna göre, Şok Marketler’in 2021’de gelirlerini %29,4 artırmasını beklerken, FAVÖK’ünü %26,8 yükseltmesini bekliyoruz. Mağaza sayısındaki artış, geleneksel kanaldan modern kanala geçişin katkısıyla trafik büyümesi ve yeni açılan mağazaların olgunlaşmasıyla büyümenin sürdürülebilir olduğunu düşünüyoruz.

– Güçlü nakit pozisyonu karlılığı destekleyecek. Güçlü yatırım harcamaları ile birlikte mağaza açılışlarını hız kesmeden devam ettiren Şok Marketlerin, sağlamlaşan finansal yapısı ve net finansal nakit pozisyonu ile birlikte net kar tarafının da destekleneceğini öngörüyoruz.

– Riskler. Müşteri trafiğinde sürdürülebilir iyileşme, ürün portföyündeki artışın tahminlerimizin üzerinde gerçekleşmesi, L-f-L satış ve mağaza genişlemesinde beklentimizin üzerinde büyüme, yurt içinde olası satın almalar, online ticaret cirosunun gelişimi tahminlerimize yönelik yukarı yönlü risklerin başında geliyor. Öte yandan, aşağı yönlü riskler arasında trafikteki bozulma, yeni mağaza açılışlarının hızındaki yavaşlama, gıda enflasyonunda keskin bir düşüş, L-f-L satış büyümesinde beklentimizin aksine zayıflama, sektördeki rekabetin daha da yoğunlaşması ve kötüleşen talep koşulları yer alıyor. Ayrıca perakende yasası ile sektörde perakendecilere getirilebilecek olası bir değişikliğin, özellikle mağaza açılışlarına yönelik getirilebilecek sınırlamaların, tahminlerimiz ve değerlememiz üzerinde en önemli risk faktörü olduğunu belirtmek isteriz. Ancak, geçmiş dönemlerde de perakende yasasının sık sık gündeme geldiğini fakat yasalaşmadığını da hatırlatmak isteriz.

Kaynak: Halk Yatırım