‘Soğuk Savaş’ kodları yükselirken

Kerem Alkin – 21.01.2019

Soğuk Savaş’ın hatıralarımızda kalmış en belirgin başlıkları ‘Berlin Duvarı’, ‘bölünmüş Almanya’, ‘Batı- Doğu Bloku çekişmesi’, ‘Kore Savaşı’ ve ‘Vietnam Savaşı’ydı. 1. Soğuk Savaş dönemi 1991’de sona erdikten sonra, 2003’e kadarki dönemi, ABD’nin ‘tek kutup’ olarak dünya ekonomi-politiğinde tam hakimiyet sağladığı bir ‘düzen’le geçirdik. ABD’nin şubat ve mart 2003’de, başta Avrupa olmak üzere, 2. Körfez Savaşı için gereken desteği bulamaması ile başlayan ‘yeni’ dönem, Çin ve Rusya’nın küresel ölçekte ekonomik, askeri ve siyasi becerilerini güçlendirmeleriyle birlikte, bugün bizleri ‘çok kutuplu’ bir ekonomi- politik düzene getirmiş durumda.

Türkiye de, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ‘ticaret ve medeniyet diplomasisi’ beceri çıtasını olağanüstü yükselterek, Avrasya’da, Arnavutluk’tan Çin’e, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nden Sahra Altı Afrikası’na, sahadaki hareket kabiliyetini güçlendirerek, aynı dönemde ‘oyun kurucu’ bir ülke oldu.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin