Şişecam 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / GCM Yatırım – (23.05.2019)

Şişecam’da pozitif grup şirketleri etkisiyle beklenti üzeri kar…

Şirketin satış gelirinin yarısından fazlası, yurtdışı satışlar ve ihracattan kaynaklanıyor. Şirketin USD ve EUR cinsinden fazla pozisyonu var. Türkiye’de inşaat ve konut sektörleri 2018 yılının 3. çeyreğinden itibaren yaşanan ekonomik türbülanstan dolayı artan fiyatlar ve faiz etkisinden dolayı yavaşlama gösterdi. 1Ç19 döneminde satışlarını ve net karını artıran şirket, dönemsel olarak ilk çeyrekte net finansman gideri kaydetmiş ve yıllık bazda yüzde 27 ciro artışına rağmen net kar artışı yüzde 14 seviyesinde kalmıştır.

Yıl genelinde ana faaliyet alanlarından düz cam (Trakya Cam) yüzde 39, kimyasallar (Soda Sanayii) yüzde 22, cam ambalaj (Anadolu Cam) yüzde 20, cam ev eşyası (Paşabahçe, Denizli Cam) yüzde 17 oranında konsolide (Şişecam grubu şirketleri Trakya Cam, Anadolu Cam, Soda Sanayii, Paşabahçe, Denizli Cam’dan gelen katkı) satış gelirlerine katkıda bulunmuştur.

Şirketin net karı 1Ç19 döneminde %14 artış göstererek 448 milyon TL olurken, hem 377 milyon TL olan piyasa beklentisinden, hem de 360 milyon TL olan bizim beklentimizden yukarıda gerçekleşmiştir. Şirketin net karındaki pozitif sapma, Trakya Cam ve Anadolu Cam’ın beklentilerin üzerinde olumlu finansal sonuçlarından kaynaklanmaktadır. Döviz fazlası olan grup şirketlerini, mali yapının sürdürülebilirliği anlamında, finansal dalgalanma dönemlerinde daha güvenli buluyoruz. Bu kapsamda Şişecam grubu şirketlerini beğeniyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN