Şimdi top ABD’nin sahasında

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başkan Trump’ın Beyaz Saray’da gerçekleştirdikleri ziyaret, Başkan Trump’ın davetiyle, Erdoğan’la bir araya gelen senatörlerin doğrudan Türkiye’nin tespitlerini, Suriye ile ilgili temel gerçekleri, ABD’nin ‘yanlış’ arayışlar içerisinde olduğu ve Türkiye’nin dünyada tüm terör örgütleriyle ödünsüz mücadele eden yegane ülke olduğunu dinlemeleri açısından, iki ülke arasındaki diplomasi tarihi açısından istisnai bir zirve olarak yerini aldı. Beyaz Saray’daki zirve, Türkiye ile ABD arasında 8-9 konuda çok kritik anlaşmazlık başlıklarının olduğu bir dönemde gerçekleştirildi.

Bunun yanı sıra, Başkan Trump’ın imzasıyla Türkiye ile paylaşılmış olan ve uluslararası diplomasinin temel kriterlerine hayli uygunsuz mektup ve diplomasi çevrelerinde konuşulan 2. bir mektubun içerikleri de dikkate alındığında, Türkiye’nin ABD’ye iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceği açısından, pek çok kırılgan noktanın, çatlağın tamiri, telafisi açısından önemli bir fırsat sunmasıydı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington ziyareti. Önümüzdeki günler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Washington ziyareti sonrasında, Rusya Devlet Başkanı Putin’le gerçekleştireceği görüşme ve sonrasında aralık ayında, Londra’da NATO zirvesinde Merkel, Macron ve Johnson ile gerçekleştireceği toplantının içeriğini ve önemini bir kat daha anlamlı kılmış durumda.

Cumhurbaşkanımız müthiş bir driplingle, küresel ve bölgesel meseleleri orta sahaya getirdi. Artık, top ABD’nin sahasında.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin