Para & Borsa

Şimdi Kıbrıs’ta strateji zamanı

Kerem Alkin – 22.09.2017

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tartışılmaz ölçüdeki milli ve manevi değerinin yanı sıra, 2030’a kadar yeniden yapılanma süreci geçirecek olan küresel ekonomi-politik açısından, stratejik önemi her geçen gün artan bir coğrafya.

KKTC, son 15 yılda, turizm ve yükseköğretim cazibe merkezi olarak önemli bir sıçrama gösterdi.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un dün bizlerle paylaştığı veriler, daha 10-15 yıl önce 350 bin olan turist sayısının 1.5 milyona, yolcu hareketinin ise 4.2 milyona ulaştığını gösteriyor. 300 bin nüfusu olan KKTC’de, 16 yükseköğretim kurumunda eğitim gören Türk ve yabancı öğrenci sayısı 98 bine, yani nüfusun neredeyse üçte birine ulaşmış. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Ekonomi Yönetimimizin de önemli maddi ve teknik katkı sağladığı KKTC ekonomisinin yeniden yapılandırılması stratejisi sayesinde, bütçe açığının GSYH’ya oranı, daha 10 yıl önce yüzde -14.5 iken, 2017’de bütçe fazlalık vermeye hazırlanıyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx