Serbest Piyasa Ekonomisi’ne elveda

Atilla Yeşilada – 11.08.2017

Off, çok canım sıkılıyor. Tüm yaşamımda olduğu gibi YİNE hiç benimsemediğim ya da sevmediğim fikir ve kurumları korumak  zorunda kalıyorum? Niye bu pis işleri başkası yapmıyor sanki?

Serbest piyasa ekonomisini sevmem, bireyler ve/veya toplum için en ideal ekonomik sonuçları otomatik olarak ürettiği düşüncesine ise kıçımla gülerim. Hükümeti sevmem, ama   birincil ekmek kapım olan bankalar başta büyük hiçbir şirketi sevmem. Niye serbest piyasa ekonomisi ve bankaları savunmak zorundayım, Ey Yüce Odin?

Serbest piyasa ekonomisine mecburen destek atıyoruz, çünkü Sanayi Devrimi’nin başlamasıyla birlikte, insanlık daha iyi bir ekonomik düzen icat edemedi. Biz de geçmişte devletçilik ve karma ekonomiyi denedik, ama beceremedik. Serbest piyasaya alternatifler teorik düzlemde hatalı değiller, ama insan tabiatı rekabetçi, devletler ise geri zekalı.   Elimiz mahkum serbest piyasacı olduk.

Bankalardan her pazarlama telefonu, her kredi kartı ya da hesap ekstresi geldiğinde yüksek sesle küfrediyorum.  Öte yanda, bankalar Türkiye ekonomisinin kan damarıdır, tasarrufu yatırıma, yani parayı fazlası olandan ihtiyacı olana taşırlar. Bu sistemle oynarsanız, elinizde patlar. İtalya’ya döner burası.

Devamı için TIKLAYINIZ!

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Finkafe'de Paylaş