Selçuk Ecza Deposu Hisse Yorumu / İş Yatırım – (09.08.2014)

Selçuk Ecza Deposu Hisse Yorumu

Türkiye’nin en büyük iki ilaç deposu şirketinden biri

Selçuk Ecza Türkiye’nin en büyük iki ilaç dağıtıcısından bir tanesi. Şirketin 2014 ilk çeyrek itibariyle pazar payı %38 civarında. İkinci oyuncu Selçuk Ecza’ya paralel bir pazar payı ile Hedef Grubu ve Alliance Unichem’in ortaklığı Hedef iken, üçüncü oyuncu yaklaşık %5 pazar payı eczacı kooperatifleri. Toplamda pazarda 300’ün üzerinde oyuncu bulunuyor. Bunlardan sadece 15 tanesinin ekonomik anlamda anlamlı bir büyüklüğü var.

İlk çeyrekte gelirlerde ciddi bir artış görüldü

2014 ilk çeyreğinde Selçuk Ecza’nın gelirleri %23 artarak 1.538 milyon TL’ye yükseldi. Bunda hem ilaç pazarının %9’luk büyümesinin hem de şirketin Pazar payını 4 puan arttırmasının katkısı var. Brüt kar marjı ise geçen yılki %8’lik seviyesinin bir miktar altında %7,6 oldu. FAVÖK ise operasyonel giderlerin gelire oranının düşmesi ile %52 arttı ve 49 milyon TL oldu. FAVÖK marjı geçen yılki %2,5’in üzerinde %3,1 olarak gerçekleşti.

2014’te gelirlerde çift haneli büyüme

2014 yılında şirketin gelirlerinin %11 artarak 5.797 milyon TL olmasını bekliyoruz.  Brüt kar marjının ise 2013 yılı ile hemen hemen aynı seviyede %7,9 olacağını öngörüyoruz. FAVÖK’teki artış beklentimiz %8, marj beklentimiz ise %3.

Getiri potansiyeli sınırlı olduğu için önerimiz SAT

Selçuk Ecza hisseleri hedef değerimize göre sadece %7’lİk bir getiri potansiyeli taşıyor. Bu nedenle hisse için önerimiz SAT yönünde.

İş Yatırım 2014 Ağustos Aylık Hisse Senedi Stratejisi

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir