Selçuk Ecza Deposu Hisse Yorumu / İş Yatırım – (12.07.2012)

Selçuk Ecza Deposu Hisse Yorumu

Olumlu Yönleri

Beklentilerden iyi gelen ilk çeyrek sonuçlarından sonra beklentilerimiz yukarı yönde revize ettik. Selçuk Ecza ilk çeyrekte beklentilerin çok üzerinde bir finansal performans gösterdi. Depo sayısını azaltarak faaliyet giderlerinde kısıntıya giden sirket, es anlı olarak eczanelere önerdigi iskontoları da düsürünce karlılıgında ciddi iyilesme yasadı. Önümüzdeki çeyreklerde de aynı iskonto politikasını uygulayacak olan sirket, depolarının sayısında da bir miktar daha kısıntıya gidecek. Bundan sonraki dönemde odak noktası olarak karlılıgı seçen sirketin finansallarındaki iyilesmenin devam etmesini bekliyoruz. Buna paralel olarak tahminlerimizin de üzerinden geçtik. 2012 yılında sirketin net karının %33 FAVÖK’ünün ise % 34 artmasını bekliyoruz.

2 yıl sonra marjlar eski yüksek seviyelerine geldi. Sekiz çeyrek boyunca %8’in altında brüt kar marjı elde eden sirket, 1Ç12’de %8.4’lük bir brüt kar marjı elde ederek %7.5 olan tarihi ilk çeyrek ortalamasının bile üzerine çıktı. Sirketin 2011 yılı ilk çeyregindeki brüt kar marjı sadece %6.9 iken, 4. çeyrekteki marjı %7.3 idi. Buna baglı olarak da ilk çeyrekte FAVÖK %22 arttı ve sirkete %3.4’lük bir marj sagladı. Geçen yıl aynı dönemde sirketin FAVÖK marjı %2.6 idi.

Düzenlemelerin artık sirketler aleyhine olmasını beklemiyoruz. Selcuk Ecza hisseleri 2009 Aralık ayında gerçeklestirilen ilk ciddi ilaç fiyat indirimini takiben MKB’nin %12 altında Performans gösterdi. Fiyatlarda o dönedem yapılan yaklasık %30’luk indirime ragmen ilaç pazarının hala büyümeye devam etmesi hükümetin ek tedbirler almasına neden oldu. 2010’da kamu kurum iskontolarında yapılan artıstan sonra, 2011 yılı Kasım ayında ilaç pazarlarında yaklasık %9 seviyesinde ek bir indirim daha yapıldı. Bu da ilaç sirketlerinin karlarında düsüse neden oldu. 2012 yılı basından beri ise hükümet ilaç sirketlerinden ve eczanelerden gelen tepkiler üzerine sirketler lehine kararlar almaya basladı. Her ne kadar bunlar yapılan indirimlerin etkisine gore olumlu etkisi çok kısıtlı olan düzenlemeler olsa da, önümüzdeki dönemde ek indirimler olmayacagının sinyalini vermesi açısından önemli diye düsünüyoruz.

Olumsuz Yönleri

Her ne kadar son dönemdeki ciddi degisiklikler sonrasında hem fiyat hem de geri ödeme tarafında ciddi degisiklikler beklemesek de, fiyat belirlemek konusunda tek yetkilinin devlet olması ve saglık harcamalarındaki açıgın çok yüksek olması hisse için en önemli risk faktörlerinden bir tanesi.

Beklentiler ve Degerleme

Cari piyasa degeri ile Selçuk Ecza hisseleri hedef degerimize göre %42 yükselme potansiyeli tasıyor. Sirketin 2012T hem F/K çarpanı hem de FD/FAVÖK çarpanı ise uluslararası benzerlerine göre %20 civarında iskontolu. Selçuk Ecza hisselerinin defansif karakteri ve büyüme hikayesiyle önümüzdeki dönemde endeksin üzerinde performans göstermesini bekliyoruz.

Kaynak: İŞ YATIRIM 2012.YILI 2 .YARI HİSSE SENEDİ STRATEJİSİ TEMMUZ 2012

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak

istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla

iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir