Seçim tarihini döviz belirler

Son bir haftada çok sayıda “güvenilir” yazarın erken seçimi tartıştıklarını gördü FÖŞ. Zat-ı haşmetmaabları de uzun zamandır erken seçim olasılığını not etmişti. Hükümet kanadı ve MHP tek ağızdan erken seçim olasılığını yalanlar ve tüm gücüyle 2023’e hazırlık yaparken, bu duyumları ciddiye almalı mıyız?

Analizin en sonunda söyleyeceğimi baştan yumurtlayıp, sizi meraktan kurtaralım: Erdoğan ve Bahçeli erken seçime niyetli, fakat oyun planları yol ortasında çöker.

AKP-MHP’nin erken seçime hazırlandığına dair ne tür “alametler” var? Nuray Babacan suyun üstünde görünenleri çok güzel özetlemiş:

“Seçimin erkene alınacağını iddia edenler, hükümette son dönemde yapılan bazı hazırlıklara atıf yapıyor. Artan fiyatları kontrol etmek için yapılan bazı çalışmaları, 3600 gösterge ve EYT’lilerle ilgili hazırlıkları, esnaf, emekliler ve asgari ücretlilerle ilgili iyileştirme iddialarını seçime hazırlık olarak gösteriyorlar. Ekonomik göstergeler daha kötüleşmeden, kıştan çıkan seçmenin olumsuz psikolojisi de hesaba katılarak plan yapıldığı iddia ediliyor”.

Babacan’ın saydığı icraatlar, Hazine’ye pahalıya malolacak, fakat enflasyonun seyrine göre düşük gelirli vatandaşın acısına kısmen de olsa bir kaç ay çare olur. Bakın, yıl-ortası zamları ve EYT – 3600 ek gösterge gibi kanayan yaraların tedavisi SADECE bir sefere mahsus oy getireceği için, enflasyon etkilerini aşındırmadan sandığı kurmak şart.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!