Savulun, son 15 yılın en şiddetli ayı pazarı başladı

Geçen Cuma Integral TV’de sevgili dostum ve suç ortağım Dr Artunç Kocabalkan’la yaptığım söyleşide, gazetelere manşet olan bir bomba patlattım: “ (FÖŞ) Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle ortaya çıkan ekonomik yaptırımların olumsuz etkilerine dikkat çekerken, “Bu kış dünya piyasalarında çok ciddi bir kış yaşanacak” ifadelerini kullandı. Rusya’nın Ukrayna’yı artık ele geçirmesi veya Batı’dan koparmasının söz konusu olmadığını, Avrupa’nın enerji ambargoları karşısında teslim olmayacağını belirten Yeşilada, “Ne ABD’nin ne de Avrupa’nın Rusya’nın enerji şantajına boyun eğmesi beklenemez. Silah sevkiyatını artıracaklar ve bu kışı ne fedakarlık gerekirse gereksin katlanarak geçirecekler ve bu piyasa fiyatlamalarında yok. Rusya’nın da tek bir seçeneği var gübreden uranyuma kadar tekelinde olan ne varsa, bunları kısarak şantaj yapmak böyle karanlık bir noktaya geldik. Son 15 yılın ciddi ayı senaryolarından birinin yaşanacağına dair öngörümün kilit noktalarından biri bu”.

Bugün Pazartesi, ve benim tarihe geçecek ayı pazarı senaryomda kilit rolü oynayan değişkenlerinden biri 11 yıllık zirve yaptı: Fed’in agresif bir faiz artışına imza atacağı beklentileri ABD tahvil getirilerinin de yükselmesine yol açtı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 3,5 seviyesinin üzerini test ederek 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı”.

Maalesef, Wall Street ve Londra’daki fon yöneticileri ekonomik ve siyasi arka planın ne denli mayınlı olduğunu anlamıyor. S&P500 ileriye dönük F/K bazında 20’yle işlem görürken, bizim de dahil olduğumuz Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP, Ülkeler = GOÜ) hisse ve tahvillerine Ağustos’ta $21 milyar taze sıcak para girdi.

Yatırımcılar, 21ci Yüzyılda her kez doğru çıkan, fakat artık geçerliliğini yitiren bazı “tema” (İngilizce: narrative); yani hikayelerin etkisi altında. Yanılgıları sıralarsam, NİYE kış aylarında S&P500’tan başlayıp GOP’a, oradan da private equity (şirketleri halka açmadan özel finansman sağlamak), M&A’ler ve artık bizim de dahil olduğumuz junk tahvillere değin riskli varlıkların sapır sapır döküleceğini görebiliriz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!