Bu satış dalgası kolay bitmez

Atilla Yeşilada – 19.11.2016

Tarihin eşiğinde durup, geleceğe saha kenarından bakmak çok heyecan verici. Hele para yönetmek zorunda değilseniz. Evet, tarihi bir eşikteyiz. İlk olarak, 2008-2009’da dünyayı kasıp kavuran Büyük Finansal Kriz’den bu yana üçüncü dev panik atağı başlamak üzere. İkincisi, 30 yılı aşan süredir devam eden seküler bono-tahvil rallisi sona ermiş olabilir. Bu iki trendin sırtında sürüklenen Gelişmekte Olan Piyasalar’da (GOP, Ülkeler = GOÜ) satışlar kolay bitmez. Satışların sürmesi için İtalyan anayasa referandumu gibi ek nedenler de gündeme gelecek. Türkiye’nin bu süreçte felaketten sakınması için TCMB’nin bu hafta politika faizini artırması ve gerekirse başka faiz artırımlarına hazır olduğu sinyalini vermesi lazım.

Kimi kaynaklara göre 6.5 milyar, diğerlerine göre 11 milyar dolar kaçtı GOP’tan  Trump’ın başkan seçildiği günden bu yana.  Küresel tahvil pazarı 1988’den bu yana en ağır kayıplarını yaşıyor.

“Değer” kavramının hakim olduğu bir dünyada, bunca ağır kayıplardan sonra bir takım fonların gelip GOP ve bono-tahvilde alıcı olmasını beklersiniz, ama “tetik” olmadan bu toparlanma pek de olası değil. Tabii ki, tetik Trump’ın Çin ve Meksika’ya gümrük vergisi salmak, vergi indirimi ve altyapı harcamaları gibi başlıklarda makul bir duruşa geçeceğine dair işaretler vermesi olur. Yapmaz demiyorum, ama yeni başkanın kabinenin güvenlik kanadına atamaları (Flynn, Pompeo ve Sessions)  tam anlamıyla “radikal” isimler, yani Trump yumuşayacağı izlenimi vermiyor şu ana kadar.

Devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN