Sanayi Ciro Endeksi / Ocak 2014

Türkiye İstatistik Kurumu 2014 Ocak Ayı Sanayi Ciro Endeksi rakamlarını açıkladı.

Sanayi ciro endeksleri mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldı

Kullanıcılar ile karar alıcıların ardışık aylara/dönemlere ait verileri karşılaştırabilmelerine imkan sağlamak amacıyla, 2014 Mart ayından itibaren 2010=100 temel yıllı Sanayi Ciro Endeksi ve ana sanayi grupları sınıflamasına göre 5 alt grup ve NACE Rev.2 sınıflamasına göre 2 kısım ve 28 bölüm olarak tüm alt kalemlerinde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılma çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalarda Avrupa İstatistik Ofisi’nin tavsiyelerine uygun yöntemler kullanılmaktadır. Bir önceki yılın aynı ayına/dönemine ait verilerin karşılaştırılmasında takvim etkilerinden arındırılmış seriler, bir önceki aya/döneme ait verilerin karşılaştırılmasında ise mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriler kullanılmaktadır. Bu çalışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye açıklama bağlantısından ve metaveriden ulaşılabilir.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %7,2 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4,6 ve imalat sanayi sektörü endeksi %7,3 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %22,8 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2014 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %10,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi %23,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti

Ana Sanayi Grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %7,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek artış diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %23,1 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %22,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, %19,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro sanayi endeksinde en yüksek düşüş tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş %13,3 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, %6,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı, %4,5 ile b.y.s makine ve ekipman imalatı takip etti.

T.C. Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir