Sabancı Holding Hisse Yorumu / Alan Yatırım – (9.07.2020)

Teknik Analiz

Trade Önerisi – AL

SAHOL aylık ve yıllık ortalamalar bazından yükseliş yönünde seyretmektedir. Kısa vadeli destek seviyesi 9.05 TL ve direnç seviyesi 10.10 TL’dir. Hissenin bu süreçte yükselen üçgen formasyonu oluşturduğu ve 5 haftalık konsolidasyonun ardından devam formasyonu olarak üçgenin yukarı yönlü kırılmasını beklemekteyiz. Kısa vadeli teknik hedef 10.10 TL (%8) ve zarar kes seviyesi (%4) 9.05 TL’dir. Aylık ve yıllık ortaların üzerinde yükselişini sürdürmektedir.

Olası Katalizler

Holding’in Net Aktif Değerleri içerisinde finans grubunun (Akbank, ..) payı yaklaşık %40 ile en büyük oranı oluşturmaktadır. Holding’in varlıkları içerisinde finans grubunun ağırlığının azaltılması şeklindeki uzun vadeli stratejisinin devam ettiğini düşünmekteyiz. Bu paralelde finans dışı sektörlerde mevcut iştiraklerin güçlendirilerek büyütülmesi, yeni satın almalar, halka açık olmayan şirketlerin halka açılması gibi yöntemler ile finans sektörünün ağırlığının azaltılmasının mümkün olduğunu görmekteyiz. 2008 küresel ekonomik krizinden itibaren küresel bankacılık sektör hisseleri dünyada diğer sektörlere karşı daha düşük performans göstermektedir. Bu paralelde Türkiye’de olduğu gibi dünyada da genelde bankacılık hisseleri yüksek iskonto ile fiyatlanmakta olup, defter değerlerinin altında işlem görmektedir. Sabancı Holding’in en büyük iştiraki olan Akbank’ın güncel Piyasa/Defter Değeri 0.6x olup, Sabancı Holding’in net varlıklarına göre %47 iskonto ile işlem görmesinin temel nedeni olduğunu düşünmekteyiz. Bu paralelde Holding’in finans dışı sektörlerde büyüme stratejisi sürdükçe söz konusu iskonto oranının azalmasını ve endeksin üzerinde performans görmesini beklemekteyiz.

Kaynak: Alan Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN