Para & Borsa

Sabancı Holding 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (13.11.2017)

Sabancı Holding 2017 / 9 Aylık Bilanço Analizi

“Üçüncü Çeyrekte Sabancı Holding’in Karı 880,5mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Öneri “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 13,90TL

Sabancı Holding’in 2017 yılı 3. çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %63,9 oranında artarak 880,5mn TL’ye yükselmiş ve hem bizim beklentimiz olan 703mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 724mn TL’nin üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada Sanayi ve Perakende gruplarının beklentimizin üzerinde performans kaydetmesi etkili olmuştur.

Sabancı Holding’in banka-dışı grup şirketlerinin satış gelirlerinin toplamından oluşan kombine gelirleri 3Ç2017’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %36 oranında artarken, FAVÖK ise Enerji, Sanayi ve Perakende grubunun olumlu katkısıyla, %46 oranında artarak 1.393mn TL’ye yükselmiştir.

Holding’in finansal hizmetler kategorisinde yer alan Akbank’ın net dönem karı ise 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,3 oranında artmış ve Holding’in karlılığına en büyük katkıyı sağlamaya devam etmiştir.

Üçüncü çeyrekte bankacılık dışı segmentlerde konsolide net dönem karındaki artışa Sanayi, Sigorta ve Enerji grubu olumlu katkı sağlamıştır. Ayrıca Perakende grubunda da zarar rakamı gerileyerek kar artışını desteklemiştir. Perakende grubu zararı 3Ç2016’daki 98mn TL’den 3Ç2017’de 43mn TL’ye gerilemiştir. Diğer taraftan, Çimento grubunun karı 138mn TL’den 101mn TL’ye gerileyerek Holding’in konsolide karındaki artışı sınırlandırmıştır.

Üçüncü çeyrek kar rakamıyla birlikte Holding’in ilk dokuz ay ana ortaklık net dönem karı 2.340mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %23,8’lik artış kaydetmiştir.

2017 beklentilerini koruyan Sabancı Holding, 2017 banka hariç konsolide gelirlerinde %5-10 arası artış öngörürken, FAVÖK’ün ise %10-15 aralığında büyüme kaydetmesini beklemektedir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


Etiketler: , , , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx