Sabancı Holding 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (17.11.2016)

“Perakende Grubu, Sabancı Holding’in Karlılığını Olumsuz Etkilemeye Devam Ediyor…”

Öneri “AL”

Hedef Hisse Fiyatı : 12,50TL

Sabancı Holding’in 3. çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,9 oranında artarak 537,3mn TL olarak gerçekleşmiş, ancak hem bizim beklentimiz olan 657mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 590mn TL’nin altında kalmıştır. Tahminimizdeki sapmada perakende grubunda beklentimizin üzerinde kaydedilen yüksek zarar ve sanayi grubundaki görece düşük performans etkili olmuştur.

Üçüncü çeyrek kar rakamı ile birlikte Ocak-Eylül dönemi ana ortaklık net dönem karı 1,890mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %12 oranında artış kaydetmiştir.

Sabancı Holding’in banka dışı grup şirketlerinin satış gelirlerinin toplamından oluşan kombine gelirleri 3Ç2016’te bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit kalırken, FAVÖK ise %6 oranında artmış ve 978mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Holding’in finansal hizmetler kategorisinde yer alan Akbank’ın net dönem karı 2016 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %64 oranında artarak Holding’in karlılığına en büyük katkıyı sağlamıştır.

Üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre net dönem karında artış kaydedilmesinde bankacılık dışında en önemli katkıyı enerji grubu yapmıştır. Enerji segmenti zararı geçen yılın aynı dönemindeki 119mn TL’den 29mn TL’ye gerilemiştir. Diğer taraftan Perakende de ise net dönem zararı 29mn TL’den -Kiler birleşmesinin de olumsuz etkisiyle- 100mn TL’ye yükselerek ve Sanayi grubu karı da 155mn TL’den 129mn TL’ye düşerek Holding karının daha yüksek gelmesini engellemiştir.

Bir önceki yılın aynı çeyreğinde faaliyet dışı ve bir sefere mahsus gelir ve gelirlerin karlılığa önemli bir etkisi olmamasına karşın, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde 139mn TL’lik gider karlılığı olumsuz etkilemiştir. Bunlar hariç tutulduğunda Holding’in ana ortaklık net kar artışı üçüncü çeyrekte %42,5 ile çok daha yüksek seviyededir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Finkafe'de Paylaş