Sabancı Holding 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Oyak Yatırım – (07.11.2016)

Sabancı Holding yılın üçüncü çeyreğinde 537 milyon TL net kar açıklarken bu rakam piyasa beklentisi olan 581 milyon TL’nin altında kaldı.

Fiyat (TL) 9.07

Hedef Fiyat (TL) 12.00

Yükseliş Potansiyeli 32%

Özellikle perakende segmentindeki zararlar ve enerji segmentinin finansal giderlerinin konsolide net karın beklentilerin altında kalmasına neden olduğu görülüyor. Şirketin kombine VAFÖK rakamı ise 2.7 milyar TL ile bir önceki yılın aynı dönemine göre %40 artış gösterdi. Özellikle banka karlılığındaki artış rakamları destekledi. Banka dışı segmentte ise enerji VAFÖK karlılığı bir önceki yıla göre artarken özellikle perakende segmentinde yazılan zararlar bu segmentin VAFÖK’ünün sadece %6 artmasına neden oldu.

Hem Carrefoursa hem de Teknosa’daki yeniden yapılanma ile ilgili giderler perakende segmentinin faaliyet karlılığını olumsuz etkiledi. Bu segmentte yapılan stok temizliği ve bunu desteklemek üzere yapılan promosyonlar VAFÖK üzerinde olumsuz bir etki yaptı. Şirketin Perakende segmenti VAFÖK rakamı üçüncü çeyrekte -15mn TL seviyesinde gerçekleşirken 2015 yılının aynı dönemindeki VAFÖK rakamı 58 milyon TL olmuştu.

Enerji segmenti ise banka dışı faaliyet karlılığında etkinliğini sürdürüyor. Elektrik dağıtım tarafında yatırımların hız kazanmasıyla artan varlık miktarının ve tarife değişikliğinin faaliyet karlılığı üzerindeki olumlu etkisi ile VAFÖK’ün yıllık %169 seviyesinde artmasını sağladığı görülüyor. Elektrik perakende segmentinde ise değişen fiyatlandırma modeli ve büyük müşteriler yerine orta seviye ve küçük işletmelere odaklanılması bu segmentin VAFÖK’ünü yıllık olarak %212 yukarıya taşımış oldu. Elektrik Üretim segmentinde ise özellikle yenilenebilir enerji tarafındaki düşen üretime rağmen Yekdem satışları ve Tufanbeyli ile Bandırma 2 santrallerinin devreye girmesi VAFÖK’ün %6 oranında artmasını sağladı. Enerji segmentinde faaliyet karlılığındaki artışın Tufanbeyli ve Bandırma santrallerinin borçlarından kaynaklanan finansal giderler nedeniyle net kara yansımadığı görülüyor. Şirket dördüncü çeyrekte ise Tufanbeyli santralinin yapımında yaşanan gecikme nedeniyle inşaat şirketinden 150 milyon TL tutarında bir rakamın tazminat olarak alınmasını ve bunun VAFÖK ve net kara olumlu yansımasını bekliyor.

Finansalların açıklanmasının ardından şirket 2016 beklentilerinde revizyona gitti. Şirket olumlu faaliyet karı gerçekleşmesi ve tazminat gelirleri nedeniyle enerji segmenti VAFÖK’ündeki artış beklentisini %45-55’den %55-60 seviyesine yükseltti. Ancak sanayi segmenti VAFÖK beklentisi emtia fiyatlarının düşük seyri nedeniyle %10-15 seviyesinden %5-10 seviyesine çekildi. Bu paralelde Sabancı Holding kombine satış büyüme beklentisi %10- 15 seviyesinden %5-10 seviyesine çekilirken kombine banka dışı VAFÖK beklentisi ise %20-30 seviyesinde sabit tutuldu.

Eylül ayı itibariyle Sabancı Holding’in solo net nakit miktarı ise 1 milyar TL seviyesine yükseldi. Şirket için 12TL hedef fiyat ile Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemizi koruyoruz. Şirket %36’lık NAD ıskontosu ile işlem görürken son 2 yıl ortalaması %31 seviyelerinde bulunuyor.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN