Reel sektör ‘genel gidişat’tan memnun

Ekonomi ve ticaret, değerlendirme yapmanızın, yorumda bulunmanızın zaman zaman zorlaştığı bir alan. Ekonomi alanındaki akademisyenler olarak, ‘zaman serisi’ analizlerimizde önemli bir yer tutar. Ülke ve dünya ekonomisine yönelik analizlerimizi 5, 10, hatta 25 yıllık ‘zaman serisi’ne bakarak ortaya koyar; önceki döneme yönelik karşılaştırmalar yaparız. Son 2 yılla karşılaştırıldığında, kontrolden çıkma izlenimi veren bir enflasyon trendi, yükselen faizler, negatif büyüme süreci, aşırı dalgalanan kur ve jeopolitik gelişmelerin tetiklediği siyasi gerginliklerin beslediği ‘aşırı belirsizlik’ ortamı, 2018’in Ocak- Mart döneminde 100 puan civarındaki ‘genel gidişat’ı, 2018’in Eylül ayında 55.6’ya kadar getirmişti.

100 puan ve üzerinde olması gereken ‘reel sektörün ekonominin genel gidişatına yönelik algısı’ yarı yarıya erimişti. Sonrasındaki toparlanmayla, 100 puana doğru kimi aylarda yaklaşsa da, belirli bir moralsizliğin göstergesi olarak, ‘genel gidişat’ 100 puanı geçemediği gibi, geçen yılın mayıs ayında 78.3 puana kadar gerilediğine şahit olduk. Reel sektörün ekonominin genel gidişatına yönelik algısı, 2020 yılının ilk ayında 108.5 puana yükseldi. Bu algı, 2017 yılı Haziran ayından bu yana en yüksek algı olması bir yana, 2013 yılının Ocak ayından bu yana, ocak aylarında tek 100 puanın üzerine çıkmış algı. Üstelik, 2013 yılı Ocak ayının da üstünde.

Anlamı şu; döviz kurları anlamlı bir istikrar kazandı, dalgalanma neredeyse 6 aydır yok. Sanayide üretim ve GSYH büyümesi yeniden pozitif büyüme trendine girdi. Enflasyon aşağı yönde önemli bir düzeltme yaptı ve yapısal tedbirlerle, enflasyonda ‘2. faz’ gerilemeyi bu yıl yakından izleyeceğiz.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!