QUA Granite Hisse Yorumu / İnfo Yatırım – (22.06.2021)

Hızlı büyüme, uygun zaman

AL
Fiyat: TL26.14
Hedef Fiyat: TL34.90
Hedef Getiri 34%

AL tavsiyesi ile takibe alıyoruz.

Türkiye’nin en büyük teknik granit üreticisi QUA Granite’i AL tavsiyesi ile takibe alıyoruz. Kapasite artışı sonrasında şirketin 2024 ortası itibariyle satışlarının ve net kârının yaklaşık üç kat artacağını öngörüyoruz. Büyüme ötesinde, daha kârlı olan ürünlerin satışlarının artmasıyla beraber şirketin marjlarında iyileşme olması da olasıdır. İyi bir ilk çeyrek sonrası, beklentilerimiz şirketin yılbaşı hedeflerinden biraz daha iyimserdir. İndirgenmiş nakit akımları (INA) modeline göre belirlediğimiz TL 34.90’lık 12 aylık hedef fiyatımıza göre hisse %34 potansiyel getiri sunmaktadır. Hisse şu anda bizim 2022 net tahminlerimize göre 9.4 F/K ile işlem görmektedir.

Üç kat kapasite artışı.

Binalarda yüzey kaplama amaçlı kullanılan teknik granit üreten QUA, yüksek teknolojili üretim kapasitesi sayesinde birim fiyatı düşük ama yüksek değerli ürünleri piyasaya sürmektedir. Bu sayede %40’lara varan brüt kâr marjlarıyla çalışan şirket, ayrıca Aydın’da teknik granit hammaddesine yakın bir konumda bulunmaktadır. 2020 sonunda tam kapasiteye ulaşması sonucu yeni yatırım kararı alan şirket 2022 başı itibariyle 33.5m m2’lik üretim kapasitesine ulaşacaktır. Yeni kapasitenin önemli bir kısmını ihraç etmeyi planlayan QUA, demiryolu ile bağlı olduğu İzmir limanıyla ihraç pazarlarına kolay ulaşabilmektedir. 2020 yılını TL703m satışla kapayan QUA, 550 personel çalıştırmaktadır.

İç piyasada %3-4’lük pazar payı.

Yıllık talebi yaklaşık 255m m2’ civarında olan Türkiye seramik kaplama pazarı, dünyada büyüklük olarak ilk 10’da yer almaktadır. Çok oyunculu bir sektörde, QUA %3-4’lük bir payla üst segmentlere hitap etmektedir. Ayrıca ihracat iç piyasadaki talep dalgalanmalarını dengelemek için önemli bir pazardır ve Türkiye dünyada altıncı en büyük ihracatçıdır. Yüzde 70’lik bir kapasite kullanım oranıyla 2020 yılında 383m m2 seramik kaplama üreten Türkiye, bunun %33’ünü ihraç etmiştir.

Yüksek miktarda döviz geliri.

Üretiminin yaklaşık üçte birini ihraç eden QUA’nın satış gelirlerinin yarıdan fazlası yabancı para cinsindendir. Buna karşılık girdilerinin çoğunun TL bazlı olması şirketi TL değer kaybı durumunda avantajlı konuma sokmaktadır. Bugüne kadar Avrupa ülkeleri satışlarda ağırlık kazanmış olsa da, kapasite artışı sonrası QUA, ABD pazarına ağırlık vermeyi planlamaktadır. ABD hükumetinin Çin’e vergileri 2017’den beri 10 kat arttırmış olması, Türk seramiklerinin piyasada yer bulmasını sağlamış ve ABD’yi bir numaralı ihraç pazarı haline getirmiştir.

Ekonomik canlanma ve olumlu gelir ivmesi.

Yaklaşık %20 iskontoyla halka arz olduğu 9 Nisan’dan bu yana %44 artan QUA Granite hisseleri, aynı dönemde BIST 100 endeksinin %40 üstünde getiri kaydetmiştir. İlk çeyrek satışlarını %64 arttıran QUA’nın, pandemi sonrası hem Türkiye hem de gelişmiş ülke ekonomilerindeki hareketlenmeden olumlu etkilenmesini bekliyoruz. Modelimize göre 2021’de 16x olan F/K çarpanı, 2023 itibariyle 7x’nin altına gelecektir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım