Piyasaların Son Dinamikleri, Önemli Veriler, Borsa ve Dolar

Yaşar Erdinç – 31.08.2016

30 Ağustos Zafer bayramımız nedeniyle piyasalarımız dün kapalıydı. Bu vesileyle bir kez daha zafer Bayramımızı kutluyorum. Dış piyasalarda ise hafif bir aşağı eğim vardı. Pazartesi günü ABD endekslerinde önemli artışlar oldu, fakat dün Dow endeksi %0.26 ve S&P500 endeksi %0.20 düşerken, Dolar endeksi (DXY) 96 seviyelerinin üzerini gördü ve şu anda da 96.01 seviyesinden işlem görüyor. ABD endekslerinin fture’larına baktığımızda ise Dow ve S&P500 future endeksleri %0.03 civarında aşağıda bulunuyor. Bizden önce açılan dış borsalara baktığımızda, Asya cephesinde genel olarak yukarı eğimli bir seyir hakim. Japon borsası Nikkei endeksi %1.09 yukarıda bulunuyor.

Bu haftaki eğitici bültende ana tema Jackson Hole toplantılarının piyasalar etkisi ve bu hafta açıklanacak olan ABD istihdam verileriydi. Bugün saat 15:30’da ADP istihdam verisi gelecek. En son veri 179 bindi ve bugün açıklanacak verinin 171 bin civarında olması bekleniyor. Bu veri açıklandığında piyasalarda bir miktar dalgalanma bekleyebiliriz. Bu veri beklentilere uygun gelirse, çok fazla etki yaratmaz ve piyasa cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam (TDİ) verisine odaklanır. TDİ verisinde geçen ay 255 bin artış olmuştu. Bu ay ise 180 bin artış bekleniyor.

Bültende özellikle DXY endeksine dikkat çekmiş ve bu endeksteki hareketlerin piyasalar üzerinde etki yapacağını vurgulamıştım. Bildiğiniz üzere DXY endeksi ABD dolarının diğer önemli beş ülke parasına karşı değerini gösteriyor. En büyük ağırlık ise Euro-dolar (EURUSD) paritesinde bulunuyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!

Finkafe'de Paylaş