Piyasalarda Powell Baharı

Yaşar Erdinç – 31.10.2017

Bu haftaya başlarken piyasaların yönünü, daha çok ABD’de yeni FED başkanı seçimi süreci belirliyor ve şu an piyasalardaki bahar havasının en önemli sebebi, FED Başkanlığına Jerome Powell’ın getirileceğine dair haberler ve aynı zamanda ABD’de vergi reformunun hayata geçirilebileceğine dair beklentilerdir. Bu gelişmeler ABD faizlerini aşağı çekti. Beyaz Saray’dan adı belli olmayan ve Trump’a yakın olan bir kişi, Başkan Donald Trump’ın Fed başkanlığı için seçimini Perşembe günü açıklamasının beklendiğini söyledi. Şu an, Trump’a yakın kaynaklar Başkan Trump’ın yeni Fed Başkanı olarak Jerome Powell’ı seçmesinin büyük ihtimal olduğunu ifade etti.

Powell güvercin olarak tanımlanan bir FED üyesi olduğu için, şu an sadece bizim piyasalarda değil, aynı zamanda diğer gelişmekte olan ülke piyasalarında da olumlu hava var. Son bir iki haftada artış trendine girerek 3.85’e yaklaşan Dolar/TL kuru bu haberlerin etkisiyle 3.7750 civarlarına kadar gerilerken, borsada bu sabah sert bir yukarı yönlü açılış vardı. Borsadaki yükselişin temel sebebi, Powell konusu olsa da, bilanço dönemi olması ve geçen yıla göre bilançoların iyi gelmesi nedeniyle hava olumlu. Hatırlarsanız, önceki yazılarımda da geçen yılki hain Fetö’cü darbe girişimi sonrasında ekonomideki hızlı daralma nedeniyle baz etkisi oluşmuştu. Yani geçen yılın Eylül ayı bilançoları ciddi olumsuz etkilendiği için bu yıl doğal olarak çok daha iyi bilançolar geliyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin