Piyasalarda kar satışları

Avrupa ve Türkiye’nin hisse senedi piyasalarında bugün de kar satışları devam etti. ABD borsaları ise erken saatlerdeki düşüşünü tersine çevirdi.

Avrupa borsaları günü ufak çaplı satışlarla tamamladı. Almanya’da iş dünyasının ekonomiye olan güvenini yansıtan IFO Endeksi, Şubat ayında 109,6’ya yükseldi. Gelen veriyle ortak para birimi euro, dolar karşısında 10 haftanın en yüksek seviyesine çıktı. ABD borsaları ise işsizlik başvurularının ve konut verisinin tahminlerden iyi gelmesiyle yükseldi.

Erken saatlerde yüzde 0.4 kadar düşen S&P 500 Endeksi yerel saatle 2:15’te yüzde 0.2 artarak 1,360.74 puan oldu. Dow ise yüzde 0.3’lük artışla 12,791.03 puan oldu.

Bugün İMKB’de de kar satışları görüldü. Endekse gelen satışlar faizlerin de sınırlı şekilde yükselmesine neden oldu. İş Yatırım’dan Orkun Duruöz, Bloomberg HT’ye “uzun süredir Yunanistan’ın kurtarılacağı beklentisi hakimdi. Pazartesi bu durum netlik kazanınca piyasalar satışa geçti” dedi. Duruöz, hafif çaplı satışların devam edebileceğini bildirdi.

PETROL 107 DOLARI AŞTI

Euro’nun dolar karşısında değer kazanması ve değerli metal talebini artmasıyla altın fiyatlarında hızlı yükseliş devam etti. Altın erken saatlerde 1,786.50 dolara kadar yükseldi. Gümüş ise 15 haftanın zirvesini gördü. Mayıs teslim gümüş kontratının ons fiyatı yüzde 2.7 oranında yükselerek 35.27 dolar oldu. Bakır kontratları Çin endişeleriyle gerilerken petrol ise 107 doları aştı.

“ALTIN VE GÜMÜŞ YATIRIMI MANTIKLI OLUR”

Petrol ve altındaki yükselişi de değerlendiren Duruöz, altındaki yükselişin “güvenli liman” algısından öte olduğunu söyledi. Duruöz, “Piyasaya giren para daha çok emtia ve hisse senedi piyasasına gireceği için ve ekonomilerde enflasyon yaratabileceği için biraz enflasyon baskısından dolayı altına girişler artacak diye düşünüyorum” ifadesini kullandı. Gümüş ve diğer metallerde de yükselişler olabileceğini belirten Duruöz, “Ben altın ve gümüş tarafına yatırımın daha mantıklı olacağını düşünüyorum” dedi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.