Piyasalarda en kritik hafta

Dolar/TL haftanın son işlem gününde aniden yukarı hareketlenerek geceyi New York’ta 5.78-5.79 arasında kapattı. ABD Senatosu’nda Türkiye karşıtı yaptırım taslaklarının ivme kazanması, ve Brent petrolün OPEC’in üretimi günde 500 bin varil kısma kararı akabinde $64/varili aşması bu zıplamanın başlıca nedenleri olarak görülebilir. Türkiye piyasaları açısından bu hafta çok kritik 3 vakaya sahne olacak.

İlkin, TCMB Çarşamba faiz kararını açıklayacak. İkincisi, Fed aynı gece faiz kararını açıklarken muhtemelen 2020 hakkında da ipuçları verecek. Fakat en önemlisi Beyaz Saray ve Beijing artık Faz 1 Ticaret Antlaşması hakkında bir karara varmak zorunda. Bu sürece paralel olarak Beyaz Saray 15 Aralık’ta yürürlüğe gireceğini açıkladığı $150-300 milyar arasında Çin malına koyacağı ek gümrük vergisi hakkında nihai kararını açıklayacak.

Erdoğan’ın para politikası kararlarını doğrudan verdiği, Ticaret Antlaşması’nın akibetinin Trump’ın 2 dudağını arasında olduğu bir dünyada, belirsizlikler büyük, ama iyimser değiliz.

İyimser taraftan başlayalım, ABD Senatosu’nda yaptırım taslakları için görüşmeler başlasa da, bu meselenin bir sonuca bağlanmasının 2020 Ocak ayına kalabileceği düşüncesindeyiz. Ankara yeni S-400 siparişleri için Rusya ile pazarlığa oturduğunu beyan etse de, ortadaki acil sorun halen Türkiye’ye intikal eden S-400 bataryasının aktivasyonu. Bu konuda bir çözüm bulunarak ihtilaf bir süre daha piyasa gündeminden çıkartılabilir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN