Piyasalara Neler Oluyor?

Onur Erkan Yıldız – 10.06.2016

Haftanın son işlem gününde piyasalar da hareketlilik devam ediyor. Mario Draghi’nin İş Zirvesin’de yaptığı parasal genişleme ve reformlara yönelik açıklamalar sonrasında Euro tarafında kayıplar gördük. Dolar endeksi ABD Tarım Dışı İstihdam rakamları ile kayıp yaşamışdı ve bu kaybın kısmi olduğunu görmekteyiz. Böyle de olması gerekirdi ki zaten Tarım Dışı İstihdam rakamları oynaklık gösteren datalardandır, doygunluk seviyesinde, mevsimsel bazda ve sektörel bazda değişim gösterebilir. Bu değişimler sınırlı olabileceği gibi sert hareketlerde olabilir. Bununla birlikte Janet Yellen yapıtğı açıklamalarda faiz arttırım kademelerinin uygun şartlar oluştuduğu taktirde uygulanacağından bahsetti fakat zaman vermedi. Buradan çıkarılacak sonuç bu yaz veya bu yıl uygulanmayacak olması değil, her an uygulanabilir olmasıdır. Bu ay da olabilir, sonraki aylarda da, sonraki yıllarda da… Zaman tahminin de en iyi sonuç verecek dayanak göstergemiz de enflasyon rakamları olacaktır.

Sterlin tarafında volatilite oldukça artmış durumda ve Brexit sonuçlanana kadar böyle devam edecek gibi görünüyor. Yapılan her anket açıklamasıyla yön tekrar değişmekte. Ben İngiltere’nin birlikten ayrılmasını her iki taraf içinde büyük risk olarak görenlerdenim, bundan dolayı ayrılacağını düşünmüyorum. Tabi ayrılırsada çok şaşırtmaz beni. Tarih boyunca böyle politik hamleler büyük güçler tarafından hep yapılmıştır.

Bugün Türkiye’nin büyüme rakamları 1. çeyrek %4.8 olarak belirlendi. Avrupa ile kıyasladığımız takdirde çok çok iyi bir rakam bile diyebiliriz. İlk fiyatlamalar da usd/try yukarı yönlü ve eur/try aşağı yönlü tepki verdi. Bu harekette aslında normal bir hareketti. GSYIH odaklı bir hareket değil çarpraz kur hareketlerinden kaynaklanan bir tepkiydi. Tabi tepki olması da sürekliliği etkileyeceği anlamına gelmez.

Şimdi EUR/USD, XAU/USD( Ons Altın ) ve DXY ( Dolar endeksi) teknik anlamda inceleyelim;

EUR/USD:

EURUSD-10062016

2 saatlik periyotlarla oluşturduğumuz mum grafiğine göre EUR/USD için belirsiz fiyat hareketlerinin devam ettiği görünmekte. Tarım Dışı İstihdam rakamlarında yaşanan düşüş ile birkilte 1.1420 fiyat seviyelerine kadar artış sergileyen parite dün sabah Avrupa İş Zirvesi’nde parasal genişleme ve reformalara yönelik konuşmalar yapan Draghi ile gevşedi. Tarım Dışı İstihdam rakamlarının piyasa üstünde etkisi kaybetmeye başlaması ile dengelenme isteği bulunan parite tekrar 1.1300 altına sarktı. Brexit ve FED faiz arttırım ihtimalleri canlı olduğu sürece paritede sert yukarı hareketler olması pek muhtemel görünmüyor. Yukarı yönlü hareketler de 1.1330 seviyesi önemli olacaktır. ,Paritenin yukarı yönlü güçlü bir duruş sergileyebilmesi için 1.1330 fiyat seviyesi üzerinde kapanışlar sergilemesi gerekmektedir. Olası aşağı yönlü hareketlerde ise 1.1290 ve 1.1250 fiyat seviyeleri önemini koruyacaktır.

XAU/USD:

Xauusd-10062016

Küresel piyasalardaki risklerden beslenen altın fiyatları da FED faiz arttırım ihtimallerinin geçen toplantı sonrasında canlanması ile düşüş kanalına girmiştir. 1205.70$ desteğinin altına sarkamayan ons altın fiyatları kötü Tarım Dışı İstihdam rakamları ile tekrar yukarı yönlü sert ataklar yaptı. Güçlü duruş sergilen altın fiyatları Brexit, FED belirsizliği gibi küresel piyasaları doğrudan etkileye riskler devam ettiği sürece bu duruşunu devam ettirecektir. 1252$ fiyatı bizim için önemli bir nokta olacaktır. 1270$ – 1281$ fiyat aralığına geçilirse burada alımlar hızlanabilir.

DXY (Dolar Endeksi):

DXY-10062016

Günlük periyotlar ve mum grafiği ile incelediğimiz DXY için 93.50 noktası kötü Tarım Dışı İstihdam sonrası önemli bir destek oldu. Yukarı yönlü hareketlerinde ise 94.40 ve 95.38 önemli olacaktır. Bu bant aralığında ise yukarı yönlü hareketler hızlanabilir.

Onur Erkan Yıldız

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin