Piyasalar seneyi kapattı, ya dünya ekonomisi?

Öncelikle tüm koç, öküz, düvel ve toynaklı kardeşlerimin Kurban Bayramı’nı kutlar, öteki tarafta daha huzurlu bir yaşam dilerin. Ölümün kötüsü olmaz derler ya, yalan. Elleri-ayakları bağlı, onlarca seyirci arasında bir çukura diz çöktürülüp kör bıçak-acemi kasapla gırtlağın kesilmesinden daha iyi binlerde ölüm yöntemi var. Benim Tanrım günahsız toynaklıları kurban edip yedide birini de mideme indirmeyi emretmiyor. “Git Kaz Dağları’nı kurtar”, “Selda Gölünü kurtar”, fakir-fukaraya yiyecek-giyecek yardımı yap, yolda kedi-köpeğe tekme atan bir büyük baş görürsen onun kıçına okkalı bir şut at diyor. Ama, herkesin inancı kendine, karışmak haddime düşmez.

Kurban Bayramı’nın Kuzuların Sessizliği gibi idrak eden bir başka güruh da riskli varlıklar, yani amirane tabiriyle dünya piyasaları. Onların Hannibal Lecter’i de Donald Trump. Gayet güzel yolunda giden dünya ekonomisini bir yılda kepaze etti, şimdi de ekonomiden tek anladığı şey olan Wall Street’in performansını iğfal etmekle meşgul.

Ticaret Savaşları’nın yanına İtalya’da seçim riski, Çin’in Hong Kong için tasarladığı güzellikler, ABD-İran gerginliği, Boris Abi’nin Brexit’i ve halen dünyada nadir sakin kafayla düşünen liderlerden biri olan Merkel’in rahatsızlığı eklenince, jeo-politik riskler Bloomberg’in deyimiyle dev bir negatif talep şoku yaratıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN