Piyasa Yorumları – Eti Yatırım (30.03.2011)

Piyasa Yorumları – Eti Yatırım (30.03.2011)

Yunanistan ve Portekiz’in kredi notlarının düşürülmesine yurtdışı piyasaların tepki vermemesi ve Japonya’dan gelen bir takım olumlu haberler nedeniyle İMKB-100 endeksinin bugüne 63.962 puan civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Yunanistan ile Portekiz’in kredi notlarını düşürmesi ve ABD’de yayınlanan tüketici güveni, S&P Case Schiller konut fiyat endeksi verilerinin beklentilerin altında kalması, global çapta borsalarda bir ara satış baskısı yaratsa da, yurtdışı borsalar daha sonra toparlanarak dünü artıda tamamlamasını bildi. Buna karşılık, TCMB’nin geçen hafta karşılık oranlarını artırma yönünde aldığı kararların yurtiçinde özellikle banka hisseleri üzerindeki satış baskısı yaratmaya devam etmesi IMKB-100 endeksinin günü %0.8 oranında ekside tamamlamasına sebep oldu. Bu sabah ise, Asya Pasifik tarafında açıklanan kurumsal karlılıkların tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi, Japonya’da deprem nedeniyle üretime ara veren fabrikaların tekrar faaliyete geçmesi ve sanayi üretiminin Şubat ayında tahminlerin aksine artış kaydetmesi, Yunanistan ve Portekiz’in kredi notlarının düşürülmesinin negatif etkisini bertaraf ederek MSCI Asya Pasifik endeksinin artıda seyretmesine yol açıyor.

Bankacılık sektörü hisselerinde yaşanan satışların etkisiyle ekside tamamlayan IMKB-100 endeksinin, Avrupa borsaları kapandıktan sonra ABD borsalarının yaşadığı yaklaşık %0.3’lük artış ve Asya Pasifik borsalarındaki alıcılı görüntüye bağlı olarak bugüne artıda başlamasını bekliyoruz. TCMB’nin aldığı kararların IMKB’de işlem gören bankaların 2011 yılı karlarını yaklaşık %20 civarında gerileteceği beklentisine bağlı olarak bir süre daha bu sektör hisselerinden uzak durulmasını öneriyoruz. Buna karşılık önümüzdeki aylarda, haftalık ve aylık bültenlerimizde yer verdiğimiz beklentisi olan hisselerde seçici olarak pozisyon açılmasını tavsiye ediyoruz. Bugünün piyasa gündemine baktığımızda, önemli olarak sadece ADP özel sektör istihdam verisinin olduğunu görmekteyiz. Bu datanın yanı sıra yurtiçinde yarın açıklanacak 4.çeyrek büyüme verisine yönelik beklentilerin de bugünden fiyatlandırılabileceğini düşünüyoruz. Bu verinin analist tahminlerinden daha iyi çıkacağını düşünerek saat 15:30’dan sonra hisse pozisyonlarının bir miktar artırılmasını öneriyoruz.
Destekler: 63.500 – 62.500 – 61.000, Dirençler: 64.400 – 65.500

Bugünkü Hisse Önerilerimiz
ALBRK, EKGYO

Kaynak: http://www.etiyatirim.com/upload/bulten_gunluk/GB_ETIY_300311.pdf

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir