Piyasa Yorumları / Akbank – (27.01.2015)

‘’TCMB Enflasyon Raporu bekleniyor…

• Standard&Poor’s Rusya’nın kredi notunu «BB+» yatırım yapılabilir seviyenin altına indirdi. Not indirimine gerekçe olarak petrol fiyatlarındaki düşüş, rubledeki değer kaybı ve uygulanan yaptırımların yanı sıra ülkenin finansal sisteminin zayıflaması ve Rusya Merkez Bankası’nın para politikasında esnekliğinin azalması gösterildi. Fitch ve Moody’s’in, Rusya kredi notları halen yatırım yapılabilir seviyede.

• Almanya’da güven endekslerine iyileşme sürüyor: IFO iş dünyası güven endeksi Ocak’ta 106,7 ile Temmuz 2014’ten bu yan en yüksek seviyesine ulaştı. Endeksin alt detaylarına bakıldığında mevcut durum ve beklenti endekslerinin her ikisinde de iyileşme görülüyor.

• Döviz piyasalarında Yunanistan seçimlerinin de etkisiyle dün sabah 1,11’in altına kadar gerileyen €/$, Yunanistan’ın AB ve IMF ile olan ilişkilerinde bir sorun yaşamayacağı beklentileriyle toparlanıyor; bu sabah 1,1235’te. EUR/CHF de 0,975’ten yükselişe geçti, bu sabah 1,0160’ta. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün sınırlı değer kayıpları görülürken, kredi notu indirilen Rusya’da ruble dün %7,5 değer kaybetti; bu sabah da %0,8 ile kayıplar devam ediyor. Dün 2,37 seviyelerini aşan $/TL ise bu sabah 2,3540’ta.

• Global tahvil piyasalarında yatay bir seyir hakim. ABD 10 yıllık tahvil getirisi sınırlı yükseliş ile bu sabah %1,82 seviyelerinden işlem görürken, Almanya 10 yıllık tahvil getirilieri de benzer şekilde %0,39 seviyelerinde. İtalya ve İspanya 10 yıllık tahvil getirileri de sırasıyla %1,50 ve %1,38’da yatay bir seyir izliyor.

• Yurtiçinde ise TCMB’nin bugün açıklayacağı enflasyon raporu öncesinde, önümüzde dönemde faiz indirimine ilişkin sinyaller gelebileceği beklentisiyle gösterge tahvil getirisi %6,87’ye gerilerken, 10 yıllık tahvil getirisi %7’nin hemen altında yatay bir seyir izledi.

• ABD borsalarında dün sınırlı yükselişler görüldü. S&P 500 endeksi günü %0,3 yükselişle 2.057 seviyesinden tamamladı. Avrupa borsalarında olumlu hava dün de devam ederken, yükselişler 8. güne taşındı. Almanya’nın DAX endeksi günü %1,4, Fransa’nın CAC-40 endeksi %0,7 primli kapattı.

• Yurt içinde ise BİST-100 endeksi haftanın ilk işlem gününe bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselişle başladı. Endeks günü %0,7 artışla 91.413 seviyesinden tamamladı. Asya borsalarında Nikkei-225 endeksi bu sabah %1,7 primli, Şangay endeksi ise %0,8 satıcılı işlem görüyor.

• Petrol fiyatları sınırlı düşüş gösterdi. OPEC Genel Sekreteri Abdalla El- Badri, yatırımların durması durumunda petrol fiyatlarının varil başına 200 $’a yükselebileceğini belirtirken, şu an global piyasada günlük 1.5 milyon varil arz fazlası olduğunu ve bu durumu OPEC-dışı üreticilerle konuşabileceklerini belirtti. Brent bu sabah günlük bazda %0,5’lik düşüş ile 47,9 $/varil’den işlem görüyor. Altın da Fed toplantısı öncesi sınırlı gerilemeye devam ediyor ve 1.280 $/ons seviyelerinde.

• Türkiye’de Ocak ayına ilişkin öncü verilerden kapasite kullanım oranı sınırlı iyileşmeye işaret ederken, reel kesim güven endeksi ise son beş ayın en düşük seviyesine geriledi. Reel kesim güven endeksi Ocak’ta (mevsimsellikten arındırılmış verilere göre) bir önceki aya göre 1,6 puan azalarak 106,8’e geriledi. Kapasite kullanım oranı (m.a.) ise Ocak ayında %74,6’ya sınırlı artış gösterdi (Aralık : %74,4).

Piyasa Görüşümüz:

• Yunanistan’da Tsipras’ın zaferi sonrasında beklediğimiz dip ve ardından geleceğini düşüündüğümüz alışlar hızlıca gerçekleşti ve gerçek bir fırsat dahi yaratmadan piyasa alıma döndü. Hisse senetleri 2 yılın zirvesine doğru hareketlenirken tarihi yüksek olan 93 bine doğru hareket devam ediyor. Biz de yükselişin devam edeceğini öngörüyoruz. Gözler TCMB’nin bugün düzenleyeceği enflasyon raporu sunumu toplantısında olacak. Piyasanın risk alım iştahının süreceğini ve 92 bin ile 92,600’deki dirençlere doğru alımların süreceğini değerlendiriyoruz. Destekler ise 90,6 ve 90,2’de oluşabilir.

Teknik Görünüm:

• Gün başında yaşanan sınırlı geri çekilmeyle 90.300 desteğini test eden endeks ikinci seans ortasından itibaren alıcılıydı. Kapanış 91.413 seviyesinde gerçekleşti. Son yorumumuzda kısa vadeli destek bölgesi olarak belirttiğimiz 89.750-90.000 bandının gün içi geri çekilmede korunmuş olması yükseliş hareketinin halen gücünü koruduğuna işaret. Bu periyot için yeni destek bölgesi 90.500-90.000 bandı. Üzerindeki hareket korunduğu sürece yükseliş eğiliminin güçlü kalması beklenebilir. Bu periyotta ortalamalar ve teknik göstergeler halen iyimser görünümde. Dolayısıyla olumlu teknik görünüm belirtmeye devam ediyoruz.

Akbank Ekonomik Araştırmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir