Petrol fiyatları yine dengeleri değiştirecek

Kerem Alkin – 12.01.2018

Pazartesi günkü yazımızda, 2. Soğuk Savaş’ın başladığını belirtmiştik. Ergün Diler, Takvim’deki pek çok yazısında hatırlattığı üzere, 8 Ağustos 2017 tarihli yazısında, dünya ekonomi çevrelerince iyi bilinen haftalık The Economist dergisinin1843′ te Rothschild ailesi tarafından James Wilson’a kurdurulduğunu yazmıştı.

The Economist’in 2017 biterken, 2018’in ilk haftasını da kapsayacak şekilde çıkardığı ‘noel özel sayısı’nın kapağında, Çin’i temsil eden bir kaplanın bizlere baktığı ‘kış’ teması vardı. Dünyaca dikkatle takip edilen ‘Game of Thrones’ dizisinde de ana tema başından beri ‘winter is coming’; yani, ‘kış geliyor.’ Açık bir şekilde, bu tür küresel ölçekteki basılı, görsel ve dijital medya üzerinden ve uluslararası sinema ve dizi endüstrisi aracılığı ile, dünyanın ‘2. Soğuk Savaş’a girdiğine dair ‘subliminal’ bir bilinçaltı saldırı ile karşı karşıyayız.

2. Soğuk Savaş döneminde, ‘4 suratlı mitolojik varlıklar’ gibi, dünya siyasetine şekil veren ülkelerin siyasi ilişkileri de matruşkaya dönüşmüş durumda.

Devamı için TIKLAYINIZ!