Petrol fiyatları düşük talebe bağlı olarak geriledi

Birçok ülkenin enflasyonla mücadele etmek amacıyla faiz artırımına gitmesi ve petrol talebinin azalmasıyla ham petrol fiyatları geriliyor.

Asya ülkeleri merkez bankalarının faiz artırımına gitmesi ve ABD’de istihdam piyasasındaki zayıflamanın petrol talebini zayıflatacağı beklentisiyle New York’ta emtia fiyatları düştü.

Vadeliler yüzde 1.1 kadar değer kaybederek dört gün içinde ilk kez düştü. Güney Kore Merkez Bankası bu yıl üçüncü kez faiz artırımına giderken, ABD’de işsizlik oranları beklenmedik şekilde yükseldi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC ise talebin artmasıyla piyasada daralma olacağı tahmininde bulundu.

Temmuz vadeli ham petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 1.12 dolar düşerek 100.81 dolar oldu. Fiyatlar, bu hafta yüzde 0.7 oranında yükseldi.

Temmuz vadeli Brent tipi petrol ise ICE Futures Europe’ta 17 sent düşüşle varil başına 119.40 dolar oldu. Kontrat, dün 119.57 dolar olarak 4 Mayıs’tan beri en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Kaynak: http://www.bloomberght.com/kuresel-piyasalar/haber/895069-petrol-fiyatlari-dusuk-talebe-bagli-olarak-geriledi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir