Petrol Fiyatları – (7.10.2021)

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının art arda ikinci haftada da yükselmesiyle düşüş kaydetti-08:07

Petrol, ABD ham petrol stoklarında beklenenden fazla bir artışın gerçekleşmesiyle Asya işlemlerinde kayıplarını sürdürdü.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında yüzde 2 düşüşle varil başına 77 dolara geriledi. ABD ham petrol stokları geçen hafta 2,35 milyon varil artarak Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisini neredeyse ikiye katladı.

Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) açıkladığı resmi verilere göre, ABD’de benzin stokları geçen hafta 3,3 milyon varil artarken dizelin de içerisinde bulunduğu distile edilmiş ürünlerin stoku 396 bin varil artış gösterdi. Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün salı günü açıkladığı veriler de stoklarda artışa işaret ediyordu.

Avrupa’da doğal gaz fiyatları yüzde 60 artışla rekor seviyelere ulaştıktan sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in küresel enerji piyasalarını istikrara kavuşturmaya yardım etmeye hazır olduğunu söylemesi ile düşüş gösterdi.

Bloomberg’ın haberine göre, Orta Doğu’da enerji sektörüne hizmet verecek Siemens’e ait ilk merkezin açılışını yapan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, konuşmasında ülkenin enerji sektörünü güçlendirmek için bu sektörün yüzde 70’ini yerelleştirmeyi hedefleyen entegre ve kapsamlı bir program başlatılacağını söyledi.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında çarşamba günü yüzde 1,5 düşüş kaydettikten sonra yüzde 0,9 daha düşüşle varil başnıa 76,74 dolara kadar geriledi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,5 düşüşle varil başına 80,67 dolara indi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!