Petrol Fiyatları – (4.02.2021)

Petrol fiyatları, OPEC+’ın küresel arz fazlasını azaltacağına dair açıklamalarıyla varil başına 60 dolara doğru ilerliyor-08:49

Petrol fiyatları, OPEC+ ülkelerinin Kovid-19’dan dolayı oluşan küresel arz fazlasını azaltacaklarına dair taahhütleriyle son dört gündür yükseliyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında son bir yılın en yüksek seviyesinde kapattıktan sonra varil başına 56 dolar civarından işlem görüyor. OPEC+ bakanları, geç kalmadan piyasanın yeniden dengelenmesinin önemine vurgu yaptı.

Hükümetin açıkladığı resmi verilere göre, ABD ham petrol stokları son 10 aydaki en büyük düşüşü kaydetti. Çin’deki petrol stokları da son bir yılın en düşüğünde bulunuyor.

Ham petrol stoklarındaki aşağı yönlü eğilime rağmen, karantina ve seyahat önlemleriyle birlikte yakıt tüketimindeki toparlanma hala zayıf.

“İlk iki çeyrekteki eğilim büyük ihtimalle pozitif olacak ve güçlü fiyatlarla birlikte daha fazla ABD ve İran petrolü görebiliriz. Hisselerdeki son oynaklıklar da emtia piyasalarına daha fazla yatırımcı çekebilir.”
DBS Bank Enerji Analisti Suvro Sarkar

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 13:08’de yüzde 0,5 yükselerek varil başına 55,99 dolar civarına geldi.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 1,7 yükseldikten sonra yüzde 0,4 daha yükselerek varil başına 58,69 dolara ulaştı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN