Petrol Fiyatları – (29.01.2020)

Petrol “virüs” kaynaklı kayıplarını geri almaya devam ediyor-09:50

Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarının düştüğünü gösteren veri, Wall Street’teki yükseliş ve OPEC + koalisyonunun fiyatları yükseltmek için devreye gireceği spekülasyonunun yatırımcıları biraz rahatlatması ile birlikte, Çin’de ortaya çıkan koronavirüsten kaynaklanan kayıplarını geri almaya devam ediyor.

Sektörün fonladığı Amerikan petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 4.27 milyon varil düştü. Çarşamba günü Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) açıklayacağı resmi veriler de bu büyüklükte bir düşüşü teyit ederse, ABD’de ham petrol stokları bu yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirmiş olacak. Bu gelişmeler, dikkatlerin Çin’de doğrulanan vaka sayısının SARS salgınındaki vaka sayısını geçmesi ile birlikte yayılmasını sürdüren koronavirüsten biraz olsun uzaklaşmasına neden oldu.

Petrol fiyatları, virüs salgınının dünyanın en büyük enerji tüketicisi Çin’de seyahat ve ekonomik faaliyet üzerindeki olası etkisine ilişkin endişelerden olayı Pazartesi günü üç ayın en düşük seviyesinden kapanmasının ardından yaklaşık yüzde 2 yükseldi. Citigroup Inc. emtia araştırma müdürü Ed Morse’a göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortakları, virüsten kaynaklanan talep düşüşünü dikkate alarak, Mart ayında gerçekleştirecekleri bir sonraki toplantılarında üretim kısıntılarını daha da artırabilirler.

AxiCorp’un baş Asya piyasa stratejisti Stephen Innes, “Petrol fiyatları, risk iştahı ile beraber istikrar kazandı ve fiyatlar API’nın stok verilerinden ek destek buldu,” dedi ve “OPEC’ten olası arz tepkisi, petrol traderları virüsü kontrol altına alma çabalarının sürdüğü ve yayılmanın yavaşladığına ilişkin somut işaretler alana dek fiyatlara bir miktar zemin sağlamalı” değerlendirmesinde bulundu.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WYTI), Nymex piyasasında yüzde 1.4 yükselerek Singapur saati ile 11:39’da varil başına 54.20 dolara çıktı. Kontrat Salı günü yüzde 0.6 yukarıda kapandı.

Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü yüzde 0.3 yukarıda kapandıktan sonra yüzde 1.3 yükselerek varil başına 60.31 dolara tırmandı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 6.11 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT