Petrol Fiyatları – (27.02.2020)

Petrol virüsün Çin dışında hızla yayılması ile düşüşünü sürdürüyor-9:53

Petrol fiyatları, 13 ayın en düşük seviyesinden kapanmasının ardından, Çin dışında yeni koronavirüs vakalarının bildirilmesinin dünyanın bir salgın hastalık arefesinde olduğu ve bunun da küresel büyüme üzerinde ağır bir yük oluşturacağı korkularını güçlendirmesi sonucu kayıplarını sürdürdü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs ile ilgili açıklaması da piyasaları sakinleştirmeyi başaramadı. Asya hisse senetleri, ABD’nin kaynağı bilinmeyen ilk enfeksiyon vakasını bildirmesinin ardından düşerken, petrol varil başına 48 dolara indi. Virüs Pakistan’dan Brezilya’ya çeşitli ülkelerde ortaya çıkarken, Almanya bu durumun muhtemelen bir salgın başlangıcı olduğunu kaydetti ve Suudi Arabistan ülkeye diniz iayretleri durdurdu.

ABD verileri, ham petrol stolarının beklenenden daha az arttığını gösterdi, ancak bu durum petrol fiyatlarındaki düşüşü durduramadı. Petrol bu yıl, virüsün zaten arz bolluğu olan piyasayı vurmasının etkisi ile yüzde 21 düştü. Yatırımcılar, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının gelecek hafta Viyana’da gerçekleştirecekleri toplantıda üretimi daha da kısma kararı almasını umuyor.

AxiCorp baş piyasa stratejisti Stephen Innes, “Koronavirüsün ABD’de ortaya çıkması büyük bir endişe kaynağı,” dedi ve “OPEC üzerindeki baskı yoğun ve petrol piyasası şimdilerde gerçekten kendi çözümünü test ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Çarşamba günü yüzde 2.3 kayıpla 7 Ocak 2019’dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirmesinin ardından yüzde 1.4 düşerek Singapur saati ile 10:54’te varil başına 48.04 dolara geriledi.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, dün yüzde 2.8 düşmesinin ardından yüzde 1.2 düşerek varil başına 52.79 dolara geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 4.75 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT