Petrol Fiyatları – (26.02.2020)

Petrol iki günde % 6 düştükten sonra 50 dolar civarında dalgalanıyor-10:30

Petrol fiyatları, hızla yayılan koronavirüsün küresel ekonomik büyüme üzerinde büyük bir etkisinin olacağı korkularına bağlı olarak önceki iki günde yüzde 6’dan fazla düştükten sonra varil başına 50 dolar civarında dalgalandı.

Vqadeli petrol kontratları New York’ta, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) Amerikalıları günlük hayatta önemli aksaklıklara yol açabilecek bir salgına hazırlıklı olmaları konusunda uyarmasının ardından aşağı yönde hareket etmesi sonrası sakin seyretti. Virüsün tüm dünyada hızla yayılması ile birlikte, Güney Kore’de koronavirüs vaka sayısı 1,100’ü aştı ve İtalya’da ölenlerin sayısı 10’a yükseldi.

Yatırımcılar, virüsün küresel salgına dönüşüp dönüşmeyeceğini ve ekonomik etkisinin ne kadar sert olacağını anlamaya çalışmaları ile birlikte daha önce görmedikleri bir durumla karşı karşıya. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve ortaklarının gelecek hafta Viyana’da yapacakları toplantı, Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman’ın Salı günü grubun halen üretim kısıntılarını uzatmak veya derinleştirmek konusunda karar almadığını kaydetmesinin ardından daha önemli hale geliyor.

Sydney’de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “ABD’li traderlar virüsün iç piyasada talep üzerindeki etkisi konusunda daha az endişeliler, ancak CSC’den gelen uyarı darbenin ABD içine de yaklaştığını işaret ediyor,” dedi ve “OPEC + koalisyonu üretim kısıntılarına gitmeyi düşünüyor olabilir, ancak henüz bir şey duyurmuş değiller ve bu durum petrol piyasaları için çok önemli olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Salı günü yüzde 3 aşağıda kapatmasının ardından yüzde 0.1 yükselerek Singapur saati ile 14:28’de varil başına 49.93 dolara yükseldi. “Put skew” olarak adlandırılan, traderların fiyatların düşmesine karşı koruma için opsiyonlara ödedikleri ile yükselişe karşı koruma için ödedikleri arasındaki fark, Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0.2 düşerek varil başına 54.85 dolara geriledi. Kontrat önceki seansta yüzde 2.4 düştü. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 4.92 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT