Petrol Fiyatları – (25.03.2020)

Petrol fiyatları, hızla azalmakta olan petrol talebinin hükümetlerden gelen teşviklere ağır basması ile birlikte tekrar düşmeye başladı-16:47

Petrol fiyatları, politika yapıcıların küresel pandemiden kaynaklanan ekonomik hasarı gidermek için trilyonlarca dolarlık teşvik taahhüdünde bulunmasına karşın, talepte daha önce görülmemiş düşüşün etkisi ile aşağı döndü.

Vadeli petrol kontratları Londra’da erken saatlerdeki kazancını geri vererek yüzde 3.3 düştü. Vitol Group’un patronu, talebin günlük 15 milyon ila 20 milyon varil düştüğünü ve Hindistan’ın karantina ilan etmesinin ardından daha da düşeceğini söyledi. Fiyatlar erken saatlerde, Beyaz Saray’ın 2 trilyon dolarlık harcama ve vergi indirimleri paketi konusunda Senato’da Cumhuriyetçiler ve Demokratlar ile anlaşmaya varmasının ardından ralli yapmıştı.

Çöken talebin boyutu ve hızla artmakta olan arz, fiyatlarda son dönemde görülen yükselişin kısa ömürlü olmasına neden oldu. Brent petrolünde altı aylık zaman farkı son 10 yılın en yüksek kontangosuna (Uzun vadeli kontratın kısa vadeli kontrata göre daha ucuz olması) çıktı ve fiziki piyasa göstergeleri de, traderların arz bolluğunun daha da artacağını beklemeleri ile birlikte zayıflığı işaret ediyor.

Dünya ekonomisinin büyük kısmının koronavirüs salgının yayılmasını engellemek için kapalı olması ile birlikte, ne Suudi Arabistan ne de Rusya, piyasa payını artırmak için daha fazla petrol pompalayacaklarına ilişkin tehditlerinden geri adım atmıyor. Önemli aracı kurumlar büyük çaplı piyasa fazlası olacağı tahmininde bulunuyor.

ABD’de petrol sahası hizmetleri veren en büyük şirketlerden ikisi, maliyet kısıntılarına gidilmesinden dolayı, ülkede kaya petrolü üretiminde sert düşüşler olabileceğine dikkat çekti. Bu da, daralan talep ortamında arzın bir miktar azalabileceğini işaret ediyor.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 89 sent düşerek New York saati ile 08:42’de varil başına 26.12 dolara inerken, Batı Teksas petrolü (WTI), erken saatlerde yüzde 5.1 kadar yükseldikten sonra 35 sent düşerek varil başına 23.66 dolara geriledi.

Petrol fiyatları, ABD’de güçlü bir teşvik paketinin uygulanacağına ilişkin iyimserlikle rallisini sürdürüyor-09:41

Petrol fiyatları, ABD’de teşvik paketinin uygulamaya koyulacağına ilişkin iyimserlikle rallisini üçüncü güne taşıdı, ancak fiyat savaşının zayıflamakta olduğuna ilişkin bir işaretin olmaması piyasa üzerindeki baskısını sürdürüyor.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Kongre’nin yoğun teşvik paketi konusunda anlaşmaya varacağını işaret etmesinin ardından bu hafta yükselişini yüzde 10’a çıkardı. Öte yandan, Fed’in Pazartesi günü açıkladığı bir dizi ekonomik tedbir de fiyatları destekleyen diğer bir unsur oldu. Bu çabalar hisse senetlerinde de güçlü yükselişlere neden oldu ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi 2008’den bu yana en iyi seansını geçirdi.

Ancak talebin koronavirüsten dolayı çökmesi ve piyasadaki petrol miktarının fiyat savaşı ile birlikte çok artması, fiyatlardaki toparlanmanın sürdürülebilir olmasını engelliyor. Bu durum, Brent petrolünde altı aylık zaman farkının en yüksek kontangoya (Uzun vadeli kontratın kısa vadeli kontrata göre daha ucuz olması) çıkması ile yansımasını buluyor. Bu gelişme aşırı arz durumunu işaret ediyor.

Dünya ekonomisinin büyük kısmının koronavirüs salgının yayılmasını engellemek için kapalı olması ile birlikte, ne Suudi Arabistan ne de Rusya, piyasa payını artırmak için daha fazla petrol pompalayacaklarına ilişkin tehditlerinden geri adım atmıyor. Önemli aracı kuruluşlardan biri olan Gunvor Group Ltd., tüm dünyada ham petrol fazlasının günlük 14 ila 15 milyon varil seviyelerinde olduğu tahmininde bulunurken, dünyanın en büyük iki petrol sahası hizmet şirketi, ABD kaya petrolü üretiminde sert düşüşler olabileceğine dikkat çekti.

CMC Markets Asia Pacific baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Petrol 20’li dolarlarda fiyatlanmakta,” dedi ve “Ancak henüz fiyatlar taban yapmış diyemeyiz, ABD’de teşviklerin uygulamaya koyulmasının gecikme ihtimali var” değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Salı günü yüzde 2.8 yukarıda kapandıktan sonra yüzde 3.8 daha yükselerek, Singapur saati ile 13:00’te varil başına 24.91 dolara tırmandı.

Mayıs vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü yüzde 0.4 yukarıda kapanmasının ardından yüzde 3 değer kazanrak varil başına 27.97 dolara çıktı. Küresel gösterge Brent petrolü ile ABD göstergesi WTI’a göre 3.06 dolar primli işlem gördü.

Bloomberg HT
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN