Petrol Fiyatları – (19.02.2021)

Petrol fiyatları, Teksas’taki soğuk hava dalgasının sona ermesi ve bazı tesislerin üretime yeniden başlamasıyla düştü-09:16

Petrol fiyatları, Teksas’ta kuyuların yeniden operasyonel hale gelmeye başlaması ve ABD’nin İran ile görüşmeye sıcak bakması haberleriyle varil başına 59 dolara doğru geriledi.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında yüzde 2 civarında düşüş kaydetti. Bloomberg News’unhaberine göre, Devon Energy corp ve Verdun Oil Co onarılan elektrik hatlarını ya da jeneratör kullanarak üretime yeniden başladı.

Rafinerilerin talebinin baskılanmaya devam edeceği düşünülürken Texas’taki en büyük 4 tesisin yeniden operasyonel hale gelmesinin birkaç hafta sürebileceği belirtiliyor.

ABD, İran ile nükleer anlaşmaya dönülmesi için diplomatik bir şekilde müzakere edebileceğini söyledi.

Petrol fiyatları, yıl başından bu yana yüzde 20 yukarıda fakat teknik göstergeler fiyatlarda bir geri çekilme olabileceğine işaret ediyor.

Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari;
“Piyasalar bir düzeltme için hazırdı ve Teksas’taki soğuk hava dalgası bunun başlamasında etkili oldu. ABD’nin İran ile ile görüşmesi piyasalarda bir düşüş refleksine neden olabilir.”

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiye 12:21’de yüzde 1,9 düşerek varil başına 59,38 dolara düştü.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta yüzde 0,6 düşüş kaydettikten sonra yüzde 1,6 daha düşüş kaydederek varil başına 62,90 dolara geriledi.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN