Petrol Fiyatları – (17.11.2022)

Petrol piyasasında dalgalanma yaratan Polonya’ya düşen füzelere yönelik haber akışı, yeni gelen açıklamalarla farklı bir boyut alırken fiyatlamalar üzerindeki olumsuz etkisi de dağıldı-10:12

Petrol, jeopolitik gerilimler yatıştıktan sonra yatırımcıların tekrar talep görünümüne ilişkin endişeleriyle kayıplarını genişletti.

ABD ham petrolü Çarşamba günü yüzde 1,5 düşüşle kapattıktan sonra varil başına 84 dolara düştü.

Çin artan Kovid vakalarıyla boğuşurken, JPMorgan ABD’nin faiz oranlarındaki artışlar nedeniyle gelecek yıl “ılımlı” bir durgunluğa gireceğini tahmin etti. OPEC, bu hafta başlarında petrol talebi tahminlerini düşürdü.

NATO ve Polonyalı liderler, ülkenin Ukrayna sınırını vuran bir füzenin Rusya tarafından kasıtlı bir saldırı olduğuna dair hiçbir gösterge olmadığını söyledi. Bu durum söz konusu gelişmenin Avrupa’da savaşın tırmanmasına yol açabileceği korkularını hafifletti.

Rus petrolünü batıya taşıyan Drujba boru hattı da elektrik kesintisinin ardından yeniden başladı.

ING Grup Emtia Stratejisi Başkanı Warren Patterson, “Jeopolitik risklerin bir miktar azalmasıyla birlikte, talep endişeleri bir kez daha petrol piyasası için merkez sahneye çıktı. Çin’in talebi endişe kaynağı olmaya devam ediyor” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT