Petrol Fiyatları – (17.07.2012)

Petrol, Amerikan stoklarının düşeceği ve İran’la tansiyonun yükseleceği söylentileriyle beraber New York’ta son 7 haftanın en yüksek seviyesinden işlem gördü.

Vadeli kontratlar dün dördüncü günde de yükselişlerini sürdürmelerinin ardından bugün kazanç ve kayıplar arasında gidip geldi. Bloomberg’in yarın Eenrji Bakanlığı tarafından açıklanacak rapor öncesi yaptığı ankete göre ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 750,000 varil düşmesi bekleniyordu. Bununla birlikte dördüncü hafta da düşecek olan stoklar, 1990 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkan stokları biraz daha eritecek. Amerikan dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün Kudüs’te yaptığı açıklamada, ABD’nin, İran’ın nükleer silah elde etmemesi için Amerikan gücünün “tüm elementlerini” kullanacağını söyledi.

Sidney merkezli CMC Markets’in şef piyasa stratejisti Michael McCarthy “81.50 dolardan yukarı doğru dalgalı bir çıkış oldu ve bu dalgalanmanın devam ettiğini görmek şaşırtıcı olmaz” dedi. McCarthy, Ortadoğu’daki düşmanlıklarda herhangi bir yükselişin, şu anda varil fiyatı 88.50 dolar olan petrolün son fiyat bandını aşacağını sözlerine ekledi.

Ağustos vadeli petrol 10 cent yükselerek, NYMEX elektronik işlemlerinde, Singapur yerel saatiyle 13:14’te varil başına 88.53 dolara çıktı. Vadeli kontrat dün yüzde 1.5 değer kazanarak 88.43 dolara yükseldi ve 29 Mayıs’tan bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. Fiyatlar bu yıl yüzde 10 düştü.

Eylül vadeli Brent ham petrolün varili 12 cent artarak Londra merkezli ICE Avrupa Vadelileri borsasında 103.49 dolardan işlem gördü. En yakın vadeli Avrupalı kontratın Batı Teksas’ın kontratına farkı dünkü 15.12 dolardan 14.58 dolara daraldı.

Kaynak: www.bloomberght.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir