Petrol Fiyatları – (17.02.2021)

Petrol fiyatları, ABD’deki soğuk hava dalgasının enerji üretimini ve tüketimini etkilemesiyle beraber 13 ayın en yüksek seviyelerinde tutunuyor-09:39

Petrol fiyatları, soğuk hava krizi ve enerji kriziyle beraber varil başına 60 dolar civarında seyrediyor.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında salı günü yüzde 1 yükseldikten sonra çarşamba günü yatay seyrediyor. ABD’yi saran soğuk hava dalgasıyla beraber 3,5 milyon varillik petrol üretimi kesintiye uğradı. Energy Aspects’in tahminlerine göre, rafinerilerin üretimi günlük 3 milyon varilden fazla azaldı.

ABD’de soğuk hava dalgasının daha ne kadar devam edeceği bilinmezken, havaların petrol fiyatlarına etkisinin kısa vadeli olacağı düşünülüyor. Bazı analistler, yatırımcıların yükselen enflasyona karşı petrolü hedge olarak kullanmasıyla emtianın süper bir döngüye girdiğini belirtiyor.

OPEC+’ın üretim tarafındaki disiplinini sürdürmesi ve aşıyla beraber talepteki iyileşmenin uzun vadede petrol piyasalarını destekleyeceği düşünülüyor.

“Şu anki kriz yerel enerji piyasasını etkiliyor. Talep azalan Kovid-19 vakalarıyla toparlanmaya başlarken fiyatların daha yüksek bir seviyede sabit kalacağı tahmin ediliyor.”
Axi Baş Piyasa Stratejisti Stephen Innes

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 01:07’de çok az değişiklik ile varil başına 60,06 dolar civarında işlem görüyor.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,1 yükseldikten sonra yzde 0,2 daha yükselerek 63,45 dolara ulaştı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN