Petrol Fiyatları – (17.02.2020)

Petrol Eylül’den beri en büyük haftalık kazancının ardından yatay seyretti-09:53

Petrol fiyatları, Eylül ayından bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdikten sonra, OPEC + koalisyonunun virüs sonrası acil toplanacağına ilişkin umutlar azalırken, yatırımcıların Çin’in salgının ekonomik etkilerini gidermek için uygulamaya koyduğu teşvik tedbirlerini değerlendirmeleri ile birlikte yatay bir seyir izledi.

Suddi Arabistan bu ay toplantı yapılmasına yönelik ısrarını sürdürürken, OPEC ve ortakları, Rusya’nın karşı çıkmasından dolayı, muhtemelen toplantıyı önceden planlandığı üzere Mart ayında gerçekleştirecek. Çin, Hong Kong ve Singapur, ölümcül koronavirüsten kaynaklanan ekonomik etkileri gidermek amacıyla ekstra mali teşvik uygulayacakları taahhüdünde bulundu. Pekin, bu tedbirlerin arasına kurumlar vergisinin düşürülmesini de katmayı planlıyor.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 3 sent düşerek Singapur saati ile 13:42’de varil başına 57.29 dolara indi. Fiyatlar erken saatlerde yüzde 0.9 kadar düştü. Kontrat geçen hafta yüzde 5.2 yükseldi. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli Batı Teksas petrolüne (WTI) göre 4.91 dolar primli işlem gördü.

Mart vadeli WTI, Nymex piyasasında 7 sent yükselerek varil başına 52.12 dolara çıktı. Kontrat geçen hafta yüzde 3.4 ile Aralık ayından bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Bloomberg HT