Petrol Fiyatları – (16.09.2021)

Petrol, ABD’de resmi verilerin ham petrol stoklarında düşüşe işaret etmesi ve yatırımcıların Avrupa’da artan doğalgaz ve elektrik fiyatlarına odaklanmasıyla yükselişini sürdürdü-08:13

Petrol, ABD’de ham petrol stoklarının azalması ve yatırımcıların enerji emtiası rallisine odaklanmasıyla yükselişini sürdürdü.

Batı Teksas Petrolü, New York piyasasında çarşamba günü Ağustos ayından bu yana en yüksek güniçi seviyeyi gördükten sonra yüzde 0,4 yükselerek varil başına 73 doları geçti. Hükümetin açıkladığı resmi verilere göre, ABD ham petrol stokları geçen haffta 6 milyon varil civarında düşüş kaydetti.

Çin, petrol rezervlerinden 24 Eylül’de 7,38 milyon varillik satış yapacağını açıkladı. Daha önce stratejik metallerde devlet rezervlerinden satış kararı alan Çin, petrol için de aynı uygulamaya karar vermişti.

Uluslararası Enerji Ajansı, Ida Kasırgası’ndan dolayı azalan petrol üretiminin OPEC+’ın ekstra üretiminden gelen miktarı sıfırladığını ve piyasaların daha fazla üretim için Ekim ayını beklemesi gerektiğini belirtmişti.

Goldman Sachs, doğalgaz fiyatlarındaki yükselişin petrol piyasalarına da sıçrayabileceğini düşünüyor. Avrupa’daki doğalgaz fiyatları da tedarik sıkıntıları ve kışın yaklaşmasıyla beraber rekor tazelemeye devam ediyor. Elektrik fiyatları da artan doğalgaz fiyatlarıyla birlikte yükseliyor.

Avrupa doğalgaz göstergesi Hollanda 1 ay vadeli doğalgaz fiyatları yüzde 5,8 yükselişle megawattsaat başına 69,60 euroya yükselirken İngiltere’deki muadil gösterge de yüzde 5,8 yükselişle rekor kırdı. Almanya’da gelecek yıl için elektrik fiyatları yüzde 4,2 artarak megawatsaat başına 103,92 euroya tırmandı.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,5 yükselişle varil başına 72,98 dolara tırmandı.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,5 yükselişle varil başına 75,87 dolara ulaştı.

Kaynak: Bloomberg HT

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!