Petrol Fiyatları – (15.11.2022)

Petrol piyasasında sıkı arz görünümüne ilişkin talep tarafındaki endişeler fiyatlar üzerinde baskı yarattı-10:45

Petrol, kısa vadeli talep görünümüne ilişkin endişelerin kışa girerken arzın sıkılaştığına dair işaretleri gölgede bırakması üzerine kayıplarını genişletti.

ABD ham petrolü, bir önceki seansta yüzde 3,5 düşüşle kapattıktan sonra yeni işlem gününde varil başına 85 dolara geriledi. Brent petrol ise 93 dolar seviyelerinde yatay seyretti.

OPEC, dördüncü çeyrekte küresel talep tahminlerini yine düşürdü.

Çin ekonomisi, salgının tüketim tarafında görünümü bozması ve ekonomik aktiviteyi kesintiye uğratması nedeniyle Ekim ayında yavaşladı. Hükümet salgın önlemlerinin bazılarını hafifletmiş olsa da enfeksiyonlar ülke genelinde artmaya devam ediyor.

Vanda Insights’ın Kurucusu Vandana Hari, “Zayıf Çin verileri, yalnızca sıkı Kovid kontrol politikaları yürürlükte kaldığı sürece ülkenin petrol talebinin durgunlukta kalacağı görüşünü güçlendirmeye hizmet edecek” dedi.

Ham petrol, derinleşen ekonomik yavaşlamanın talebi baskılaması nedeniyle Haziran başından bu yana değerinin yaklaşık üçte birini kaybetti. Yine de Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri üretimi kısmaya başladı ve Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları, arz görünümünü gölgeleyerek Aralık ayından itibaren akışları azaltacak.

Kaynak: Bloomberg HT